iceT

Proč se o něčem nevábném říká

to je humus,když pravý hummus je pomazánka a prý docela dobrá?Kromě toho rozdílu s dvěma stejnými písmeny?

Nejlepší odpověď
annas

„Název hummus pochází z tureckého slova humus, které zase pochází z arabského حمّص ḥummuṣ, odvozeného z ḥimmaṣ – cizrna.. Název pokrmu zní v arabštině حمّص بطحينة ḥummuṣ bi ṭaḥīna – cizrna s tahini.“

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hum­mus

„humus ‘úrodná prsť’, humusový, humusovitý.
Z lat. humus ‘země, prsť’, jež
souvisí s :země. Srov. také příbuzné
lat. homō ‘člověk’, vlastně ‘pozemšťan’“
Etymologický slovník Jiřího Rejzka
..
Hummus vypadá vábně, humus moc ne. Každé slovo má jiný původ, takže bych řekla, že se nerozlišuje výslovnost.

Jinak obecně humus = něco odporného, špína; přeneseně něco nečestného, nesprávného.

Doplňuji:
Zřejmě se původní význam podst. jména humus posunul a vznikl přenesený na základě podobnosti. Totiž při rozkladu organických látek bez nedostatečného nebo celkového přístupu vzduchu dochází k procesům kvašení a hnití a vzniká zápach.

Další odpovědi
Drap

Humus jsou také zetlelé zbytky rostlinných a živočišných těl. Zřejmě podle vůně ve stadiu tlení je toto odvozeno.

klob1

Humus nebo jestli hummus,ale každopádně od slova hnůj a to třeba každému nevoní..
Jinak také to je část půdy(zeminy).
Myslím,že je to právě spojení hnoje a hlíny.A je to výživa pro půdu neboli spíš rostliny.

Nuk nuk

To přirovnání nemá s orientální cizrnovou pastou nic společného, kromě znění.