FerenCZ

Proč se roztok vody a kuchyňské soli při průchodu DC proudu zbarví do žluta.

S dcerou jsem dělal pokus týkající se elektrolýzy vodného roztoku s rozpuštěnou kuchyňskou solí (pamatoval jsem si ho ze základní školy). Při průchodu DC proudu tímto čirým roztokem (Voda+sůl), se tento roztok postupně zbarvil do žluta. Může mi prosím někdo vysvětlit, co bylo příčinou toho, že se roztok zbarvil a proč žlutě (je po elektrolýze ještě pitný???). Za případné odpovědi mnohokrát děkuji.

Odpovědi
Kepler

Vložením stejnosměrného napětí na elektrody ponořené do osolené vody by mělo dojít k elektrolýze roztoku na vodík (na anodě) a přeměně na hydroxid sodný, který zůstává v roztoku (na katodě). To se projevuje vývinem jemných bublinek na anodě. Vznikají molekuly Cl2 zůstávají jako bezbarvé rozpuštěny ve vodě. Kuchyňská sůl ale bývá jodidovaná (přídavek jodidu sodného) a elementární jód barví vodu.
Po elektrolýze roztok pít nedoporučuju, NaOH a chlór není moc zdravý.

dr.luha

Chlór, který se vylučuje na plusu, má od přírody žlutozelenou barvu. Proto je voda u elektody žlutozelená. Pokud nejsou elekrody odděleny diafragmou, vzniká reakcí produktu na plusu a produktu na mínusu nám známé Savo.

Dochy

Nevím, neznám… Ale nemohlo to být i materiálem elektrod?

Kepler

dr.luha: chlor je i v koncentrovaném stavu velmi světle zelený plyn a těžko lze očekávat, že by v tak slabých koncentracích (daných rozpustností chloru ve vodě) nějak výrazněji barvil vodu na žluto. Kdyby se později začal uvolňovat, pokusník by to jistě zacítil.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Chlor