BEAES

Proč se říká, že všechny cesty vedou do Říma?

Nejlepší odpověď
1popelka1

Rčení „Všechny cesty vedou do Říma“ pochází pravděpodobně z doby římského císařství. Kniha: Proč se říká? vysvětluje původ uvedeného rčení takto: „Římané měli svůj "pupek města“ a přeneseně i celé říše situovaný na foru Romanu.

V roce 29 našeho letopočtu dal postavit první římský císař Augustus v jihozápadní části fora Romana u Saturnova chrámu takzvaný zlatý milník. Stál na místě jakéhosi pomyslného středu římské říše a sbíhaly se k němu veřejné silnice vedoucí různými branami do Říma.
Zlatý milník v podobě mramorového válce stál na čtyřhranném podstavci, byl pokryt bronzovými deskami a na nich byla vyryta jména hlavních měst římských provincií i jejich vzdálenost od Říma.
Odtud snad vzniklo pořekadlo o tom, že všechny cesty vedou do Říma."

Zdroj: http://www.ak­tivni.cz/clanek/za­bava/vite-ze-/vsechny-cesty-vedou-do-rima

Další odpovědi
annas

Měla jsem téměř stejnou odpověď jako Popelka, nevšimla jse si jí, proto jsem ji smazala. Zdroj nejde smazat, proto doplním.

Po římských silnicích podchodovaly legie dobýt svět, opačným směrem se po nich do Říma hrnulo bohatství.
Nejznámější římskou silnicí vybudovanou ve 4. st. byla via Appia, podél níž r. 71 po porážce Spartakova povstání bylo ukřižováno šest tisích zajatých otroků.

Zdroj: Proč se říká

davieva60

Dobrý večer. V dávných dobách vedly všechny cesty do Říma, protože byl střediskem kultury a politiky světa.

BIGFOOT

pravdu má davieva60.BIGFOOT