Avatar uživatele
nnn1

Proč se říká, že na některých dnech je něco „extra“?

Proč seobecně věří, že v pátek třináctého se „musí“ stát něco ošklivého? Vždyť každý den se dějí špatné věci (autonehoda, loupež, napadení, požár)? Vždyť je pátek 13. stejně vzácný jako např. středa 10. . Proč to přeba není sobota 31. – to ne ze všeho nejvzácnější, protože jednazřicet dní v měsíci má jen polovina měsíců.
Já jsem také před půl druhým rokem v pá. 13. zažila dost ošklivou příhodu, a i přez to na tuto pověru nevěřím – jenom na to, že je někdy člověk „v nesprávnou dobu, na nesprávném místě“ (což ale u mě neplatilo, protože jsem byla doma, a chystala jsem se spát).

Nebo potom ještě např. 10.10.2010 – vždyť to také nejsou vzácná data, protože (myslím) jsou „dobré datumi“ třeba 8.9.2010.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? kropitko před 4942 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Terryle

Tak zrovna ta třináctka i pátek vychází z křesťanství – v pátek byl ukřižován Ježíš a při poslední večeři u stolu sedělo 13 lidí, takže se pátek bere jako nešťastný den a třináctka jako nešťastné číslo. A když se to sejde, tak je vymalováno :o) Nemyslím si, že by na tom něco bylo, já mám třináctku dost v oblibě a nikdy mi nepřinesla nic horšího, než ostatní čísla.
A 10. 10. 2010 – je to výjimečné a dobře to vypadá, tak si lidi vymyslí, že to určitě bude šťastný den. 8. 9. 2010 už není tak zřejmé na první pohled :)
Obecně bych řekla, že šťastný a nešťastný dny nejsou, ale pokud v to někdo hodně silně věří, může mu to ten den takovým udělat. Pokud se celej den bojíte vylézt z postele, protože je pátek 13., tak je dost pravděpodobný, že na to budete celý den myslet, něco zanedbáte a stane se vám průšvih. A máte pověru potvrzenou :o) A zase naopak, pokud chcete, aby něco byl šťastný den, tak si na něm něco pěknýho najdete, nebo svou dobrou náladou opravdu něco dobrého přivoláte…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C3%A1te­k_t%C5%99in%C3%A1ct%C3%A­9ho

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek