nnn1

Proč se říká, že na některých dnech je něco „extra“?

Proč seobecně věří, že v pátek třináctého se „musí“ stát něco ošklivého? Vždyť každý den se dějí špatné věci (autonehoda, loupež, napadení, požár)? Vždyť je pátek 13. stejně vzácný jako např. středa 10. . Proč to přeba není sobota 31. – to ne ze všeho nejvzácnější, protože jednazřicet dní v měsíci má jen polovina měsíců.
Já jsem také před půl druhým rokem v pá. 13. zažila dost ošklivou příhodu, a i přez to na tuto pověru nevěřím – jenom na to, že je někdy člověk „v nesprávnou dobu, na nesprávném místě“ (což ale u mě neplatilo, protože jsem byla doma, a chystala jsem se spát).

Nebo potom ještě např. 10.10.2010 – vždyť to také nejsou vzácná data, protože (myslím) jsou „dobré datumi“ třeba 8.9.2010.

Nejlepší odpověď
Terryle

Tak zrovna ta třináctka i pátek vychází z křesťanství – v pátek byl ukřižován Ježíš a při poslední večeři u stolu sedělo 13 lidí, takže se pátek bere jako nešťastný den a třináctka jako nešťastné číslo. A když se to sejde, tak je vymalováno :o) Nemyslím si, že by na tom něco bylo, já mám třináctku dost v oblibě a nikdy mi nepřinesla nic horšího, než ostatní čísla.
A 10. 10. 2010 – je to výjimečné a dobře to vypadá, tak si lidi vymyslí, že to určitě bude šťastný den. 8. 9. 2010 už není tak zřejmé na první pohled :)
Obecně bych řekla, že šťastný a nešťastný dny nejsou, ale pokud v to někdo hodně silně věří, může mu to ten den takovým udělat. Pokud se celej den bojíte vylézt z postele, protože je pátek 13., tak je dost pravděpodobný, že na to budete celý den myslet, něco zanedbáte a stane se vám průšvih. A máte pověru potvrzenou :o) A zase naopak, pokud chcete, aby něco byl šťastný den, tak si na něm něco pěknýho najdete, nebo svou dobrou náladou opravdu něco dobrého přivoláte…

Další odpovědi
anonym

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C3%A1te­k_t%C5%99in%C3%A1ct%C3%A­9ho