Proč se říká krkavčí matka ženě která se nestará o dítě když krkavci se o svá mládata starají dobře?

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Krka­vec_velk%C3%BD

Nejlepší odpověď
annas

Původ tohoto tvrzení je mnohem starší. V raném křesťanství se krkavci předhazovalo, že neinformoval Noema o konci potopy, a tak se stal symbolem někoho, kdo je uvězněn ve světské rozkoši a oddaluje svou nápravu. Rovněž se mu vyčítalo, že se živí mršinami a zanedbává mláďata („krkavčí rodiče“). Havran se tak stává ptákem, který oznamuje nemoci, válku a smrt a živí se „masem ze šibenice“. Protože se o děti stará víc matka, přeneslo se pojmenování ve významu „krkavčí matka“.

Více zajímavosti o krkavcích si přečtěte na:

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:dKGTWO-cdggJ:ladyrove­na.blog.cz/1002/ha­vran-krkavec-vrana+P%C5%AF­vod+tvrzen%C3%AD+krkav%C­4%8D%C3%AD+mat­ka&cd=21&hl=cs&ct=clnk&g­l=cz

Další odpovědi
Bumbes

Slovo krkavec se používalo v přeneseném významu i pro označení necitelného člověka a chamtivce (snad podle zevnějšku tohoto ptáka). Pokud je matka nazvána krkavčí, pak se jedná o přenesené pojmenování a znamená „bezcitná matka“.

Zdroj: volna-diskuze.porad­.cz/pokec/proc-se-rika-krkavci-matka.html

iceT

Treba proto,ze krkavec neni moc vzhledny ptak a pojem krkavci matka zni tak nejak lip nez treba volavci nebo pavi nebo vlastovci matka.
Ale to je samozrejme hloupost,to me jen tak napadlo.

Hudler

Ale to neznámená, že dříve to lidé věděli! Tady si myslím, že vzniknul ten problém. Pouhá nevědomost. Takových pojmů je více.

Toruk

Není na to základě pohádky Sedmero krkavců?
Matka pekla svým sedmi synům chléb. Ale oni pořád zlobili a nechtěli se utišit. Pořád už chtěli bochníčky, až to matka nevydržela a vykřikla: „I bodejž jste se všichni zkrkavčili!“ Sotva to dořekla, proměnili se chlapci v sedm krkavců a uletěli…