Viktorie II.

Proč se, převážně v československých filmech, občas objeví v pravém horním rohu čtvereček a následuje kolečko?

Alesh, děkuji za vyčerpávající odpověď a Hlada za doplňující.

Nejlepší odpověď
Alesh

To je indikace, že končí cívka filmu. Prostě když se filmy promítaly dříve v kinech, tak byly na několika cívkách. Nasadila se první cívka, ta hrála film a připravila se druhá. Když se blížil konec první cívky, tak se to v pravou chvíli muselo přepnout na tu druhou a dělalo se to samozřejmě ručně. Čili když se blížil konec, tak obsluha promítačky se musela připravit na ten správný okamžik a aby to trefila přesně, tak ji k tomu právě pomohly tyto dvě značky. V těch filmech v TV si pak všimni že vždy po těchto značkách následuje takový výraznější střih, velké změna scény apod.

Další odpovědi
Hlada

Čtvereček je zapínací značka. Při té se zapíná druhý stroj.
Kolečko je prolínací značka. Při té se přepíná obraz a zvuk. Je 7 vteřin po čtverečku.