Rohlik

Proč se přestal používat teplý přívod vody do pračky?

Ještě pár let zpět jsme měli pračku „Tatramatku“ a ta měla přívod teplé i studené vody (šlo využívat klidně jen studenou).
Proč se od takového řešení upustilo u dnešních praček? Ohřívání studené vody je levnější než použití teplé vody z vodovodu?

Nejlepší odpověď
mosoj

Používání teplé vody v automatických pračkách byl úlet. Osobně neznám pračku, která by to měla z továrny.
Ono praní s pracími prášky v automatických pračkách je založeno na jejich působení na znečištěné prádlo v průběhu ohřevu. Ohřev vody v průběhu praní má nemalý podíl na účinnosti praní . Ony ty různé programy se liší od sebe pouze tímto. Pokud chceš prát v teplé vodě kup si obyčejnou pračku, nebo per v ruce.

Další odpovědi
Drap

Levnější neni, ale nemusí být rozvod teplé vody k pračce. Většinou se dělá pouze přívod studené. I teplá voda se musela ještě přihřívat. Takto je to zvykem a je to výrobně jednodušší.

Jiří Bohumil

My měli kdysi taky Tatramatku, ta sice neměla samostatný přívod teplé vody, ale já ji napojil ze sprchového vývodu vanové baterie a pokud bylo potřeba, napouštěli jsme libovolně studenou, nebo teplou, z baterie. Dnes, na novější, jsem to už ale nedělal. Ten výsledný efekt není nijak extrémně podstatný.

Dochy

Myslím, že to málokdo využil a je to nějaké zařízení navíc. Proč přidat pračce funkce které ji prodraží o několik set když o ně stejně „nikdo“ nemá zájem?

Arne1

Ta otázka teploty je taky problematická. Představ si, že máš v trubkách vodu 60 stupňů a pustíš program který pere na 40. Jak se má pračka rozhodnout ? Ona neví kolik to v těch trubkách má – a i kdyby si to změřila, tak pár litrů odteče a změní se to (spíše k vyšší teplotě). Takže když se napustí studená a ohřeje se znamená že výsledek je přesně definován.