sin48903

Proč se podoba pěstního klínu nezměnila po milion let?

Nejlepší odpověď
Drap

Odpověď je snadná, byly vyvinuty jiné, lepší nástroje. PA proč by se měla měnit podoba něčeho, co se už nepoužívá.

Další odpovědi
annas

Zajímavé srovnání, Pěst stále zůstává, ale vkládá se do ní jiný předmět.

: Na mém psacím stole právě leží dva lidské výtvory zhruba stejné velikosti a tvaru:2 jedním z nich je bezdrátová počítačová myš, druhým pěstní klín ze starého paleolitu, vyrobený zhruba před půl milionem let. Oba jsou sestrojeny tak, aby padly do ruky – řídí se tedy možnostmi a omezeními, která jsou lidem dána. Rozdíl mezi nimi je ovšem ohromný. Jeden artefakt je komplexním produktem sestaveným z celé řady materiálů a se složitým vnitřním uspořádáním; k jeho vytvoření jsou nutné znalosti z mnoha oborů. Druhý je výrobek z jednoho materiálu, který odráží zručnost a znalosti pouze jediného člověka. Rozdíl mezi nimi ukazuje, jak nesmírně odlišné jsou dnešní lidské zkušenosti od toho, co lidé znali a uměli před půl milionem let

Ruka, která držela pěstní klín, měla stejný tvar jako ta, která teď kliká myší." atd.

https://www.do­koran.cz/ukaz­ky/1425032493­.pdf
Myš je pro současný život důležitější než pěstní klín. Existují dokonalejší nástroje ke stejnému účelu jako kdysi pěstní klín.

Lidé se zdokonalovali, stejně jejich myšlení, tulíž docházelo k výrobě dokonalejších nástrojů, které šetří čas, ale i usnadňují práci.

elkon

Nevím co je pěstní klín, ale možná se pěsti nezměnily.

Speed77

Protože zkrátka za tu dobu na nic lepšího nepřišli. Ostatně pěstní klín byl velmi kvalitně opracovaný kámen – používán bodně ale i sečně, i jako nůž.
Nic lepšího než opracovaný kámen (nebo dřevo/oštěp) ani mít nemohli. A kámen je lepší (pevnější a netupící se tolik), jak dřevo. Kovy ještě nezpracovávali, takže, co lepšího bys chtěl mít.
Jinak líp opracovat kámen už snad ani nejde, takže pěstní klín je na tu dobu „nějvyšší kvalita“ – když opracováváš kámen kamenem (ničím jiným ani nemůžeš, když je hlavně kámen to nejpevnější/ne­júčinnjěší, co používáš). Proto taky „doba kamenná.“ Kvalitní, pevný, vyhlazený/vybro­sený, ostrý jako prase. Ale měli i jiné kamenné nástroje než jen pěstní klín.
To je spíš otázka vývoje, proč celkově trval ten vývoj tak dlouho (skoro bez hnutí) a pak najednou raketově poskočil kupředu a vznikly civilizace, vyspělost a neustálé nové vynálezy…

autacek

@elkon https://www.rou­ming.cz/

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

autacek

@elkon https://www.rou­ming.cz/archi­ved/Pestni_klin­.jpg

Speed77

Drap, jenže on se ten nástroj používal po ccca milion let. ;)