scratcher92

Proč se po rozpadu Československa změnilo jedno slovo v textu Slovenské hymny?

Původní text: Zastavme SA bratia, veď sa ony stratia…
Nynější text: Zastavme ICH bratia, veď sa ony stratia…

Nejlepší odpověď
annas

Kdysi jsem slyšela vysvětlení herce L. Chudíka, že tvar „sa“ je chybný.

Obrazné vyjádření . Proč by se měli Slováci před nepřáteli (hromy) " sa" zastavovat , přece mají nepřátele – „je“ (hromy) zastavit,.

Dnes jsem našla toto vysvětlení.

Veľa rozporov vzniká pri druhom verši, v pôvodnom texte sa spieva „zastavme ich, bratia“. Vo verši nastala neskôr zmena a spievalo sa „zastavme sa, bratia“. Bolo to v roku 1918 po vzniku Československej republiky viac-menej chybou.

„Prvá strofa sa stala súčasťou československej hymny. Pri prepise ju spasívnili na „zastavme sa“, aby sa dodržala rytmika, keďže ďalej v druhej a tretej strofe je „sa“. V roku 1993 sa text opäť zmenil na zastavme ich,“ vysvetlila Daniela Kodajová, z Historického ústavu SAV."

http://www.cas­.sk/clanok/275582/u­kazte-aki-pravoverni-slovaci-ste-ako-sa-spravne-spieva-hymna-zastavme-ich-alebo-zastavme-sa.html

Další odpovědi
Funna

Vrátili se ke kořenům…tj. k původnímu textu z básně „Nad Tatrou sa blýska“, kterou v r. 1844 napsal slovenský básník Janko Matúška…