Válek Petr

Proč se o jevišti v divadle říká, že se jedná o prkna, co znamenají svět?

Nejlepší odpověď
annas

1. Původní význam – Jeviště

„Prkna ,co znamenají svět – jsou zde myšlena divadelní prkna, z nichž kdysi byla vyrobena podlaha divadelního jeviště, přeneseně pak divadlo jako takové“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Prkno_(roz­cestn%C3%ADk)

2. Přeneseně – Divadlo
Svět divadla. Pro ty, kteří na prkna divadle vstoupí, jde určitě o lásku na celý život. navazují vztah s divákem, jde o jistý typ komunikace, která existuje už velmi dlouho. .

Herci posilovali vlastenectví, kulturní, často i politické povědomí v různých dobách – NO, Osvobozené divadlo, v roce 1989 atd. Tedy ve významu svět lidí.

Bouda vydobyla nezastupitelnou roli ve vývoji české kultury, prosadila češtinu na ona pověstná „prkna, která znamenají svět“.

Herci představuji divákům postavy z různých období, z různých částí světa … mají také svůj umělecký svět, v němž žijí a který se mění podle role, v níž vystupují…

Další odpovědi
quentos

Protože „prkna“ jeviště se mohou během představení v divákově fantazii (a díky kulisám) „proměnit“ v kteroukoli část světa – podle toho, kde se děj představení odehrává.

led

Javiskové dosky majú čarovnú moc, každý kto sa na ne postaví, dokáže sa preniesť na ktorékoľvek miesto na svete, prekonať čas, môže sa premeniť na kráľa i žobráka, bez ohľadu na vek, pohlavie, farbu a iné fyzické i duševné vlastnosti. dokonca dokážu tam preniesť aj diváci.

magorvkleci

Protože to Friedrich Schiller takhle napsal do jedné své básně.

Zdroj: http://gutenber­g.spiegel.de/buch/ge­dichte-9097/53