Poklička

Proč se nesmí fotit s bleskem v kostelé, muzeum a na hradech?

Nejlepší odpověď
marci1

Proč se však nesmí fotit s bleskem? Někde není hlavním důvodem to, že by blesk ničil exponáty, ale protože může spustit alarm.

V některých objektech může být také bleskem na chvilku vyřazena bezpečnostní kamera a takový okamžik by mohl stačit k využití pro krádež.

Dalším důvodem, proč nepoužívat blesk například na obrazy, je jejich ničení tímto způsobem. Pokud například necháte list papíru částečně vystavený slunečnímu světlu a část papíru zakrytou, je rozdíl mezi oběma částmi časem zřetelně patrný. I když pak papír uložíte mimo působení slunečního světla do tmy, jeho žloutnutí se nezastaví. Vlivem působení světla vznikají v papíru chemické sloučeniny, které papír dále znehodnocují.

Podobně na světlo reagují i další klasické materiály jako textil, kůže či dřevo. Energie, kterou má světlo, způsobuje fotochemický rozklad organické struktury materiálu. Dochází k porušování vazeb v molekulách, vznikají radikály, díky kterým se například u obrazů rozpadají dříve používané tmely. Mění se barevné pigmenty, například tmavozelený rezistát mědi zhnědne a v obraze začnou blednout použitá přírodní červená, modrá a žlutá barviva.

Světlo fotografického blesku je sice velmi krátké, zato docela intenzivní a obsahuje také podíl obrazům škodícího ultrafialového záření. Množství návštěvníků, které by opakovaně fotilo určitý obraz, by jej mohlo v krátké době poškodit a bylo by nutné jej draze restaurovat. 🙂

V dnešní době digitálů s ISO 800 až 1600 a IS objektivy lze však fotit celkem slušně i bez blesku.

http://fyzmatik­.pise.cz/1810-proc-se-nema-fotit-obraz-bleskem.html

Další odpovědi
Kepler

Možná ze stejného důvodu jako v případě Nefertiti: bezpečnostní opatření. Má pomoci zachovat staré citlivé barevné pigmenty. https://www.ty­den.cz/rubriky/ces­tovani/bustu-nefertiti-si-navstevnici-uz-nesmeji-fotografovat_159453­.html Tedy kdyby šlo o o obrazy nebo některé sochy a plastiky. Mně osobně se to taky nelíbí, ruší to dojem z genius locci. Stejně jako vřískající malí parchanti a hluk vůbec.

Dochy

Kromě dříve zmíněných důvodů může být problém s rušením ostatních návštěvníků. V některých případech může být problém třeba s tím že světlo z blesků může krmit nějaké breberky (tento důvod nám byl zdělen v nějakých jeskyních)

Mc Merkurion

… teda já nevim, ale nesmělo se tam fotit ani bez blesku …

Edison

To se zeptej správců těch památek.