MPL

Proč se nemá nechávat hodně napumpované kolo na slunci ?

pomozte mi prosím, je to otázka na zítřejší tesst, nevím si rady, děkuji

Nejlepší odpověď
mosoj

Teplem se většinou věci roztahují. Viz kolejnice, tzv. tepelná roztažnost.
To platí i pro plyny. Pokud je kolo hodně napumpované a nechá se na slunci zahřát, může prasknout. Proto se kola u auta mají dohušťovat studená.
Ono se kolo u auta zahřívá i za jízdy a tlak v kole se zvětšuje. Při konstrukci pneumatiky se s tím počítá . K destrukci pneumatiky z tohoto důvodu dochází výjimečně. Častěji k takovému jevu dochází u jízdního kola. Slabý plášť kola !!!

Další odpovědi
anonym

na slunci?

honza19hk

protože vzduch v pneumatikách se ohřívá a zvyšuje svůj tlak,guma potom bouchne. Stát se to může i u auta,ale spíš vyjímečně,jelikož vzduchu tam je podstatně víc.

Kelt

Jedná se o vztah mezi tlakem, teplotou a objemem u plynů. S rostoucí teplotou roste tlak, při konstantním objemu a vyšší tlak může způsobit prasknutí kola.