Kelt

Proč se nehrají hry Václava Havla, když to byl takový uznávaný dramatik?

S úmrtím Karla Gotta mne napadla tato otázka. Skladby Karla Gotta, jeho písně se budou hrát pořád, budou dále vydávány atd. Ale proč se nehrají hry Václava Havla? Některé jeho hry byly jednou v televizi a nevím, zda nějaké divadlo hraje jeho hry? Proč? Bylo to přání autora, že se po jeho smrti už jeho hry nebudou hrát? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Edison

Uznávaný neznamená dobrý, už vůbec ne skvělý. Je třeba si uvědomit, že uznávaný byl z úplně jiných důvodů, než divadlo. A to ještě jak kým.

Další odpovědi
Arne1

Protože to jsou hry pro úzký okruh „náročného“ publika.

annas

Je pravda,. že u nás se jeho hry příliš nehrají. Jedno z posledních uvedení

1. 17. 10. 2017
"Poprvé se na jeviště Komorní scény Aréna dostává jeden z nejdůležitějších českých autorů, dramatik, filozof a posléze první porevoluční prezident, Václav Havel. Aktuálně se ostravským divákům představí díky své (jako druhé uvedené) hře Vyrozumění."atd.

https://divadlo­arena.cz/subdom/a­rena2/divadlo/tis­kove-zpravy/zprava?se­arch=jedna_zpra­va&task=search&id_zpra­vy=609

2. Informace z 8. 12. 2011
“Obnovení zájmu o Václava Havla jako dramatika přinesla až jeho nová hra Odcházení (nejprve vyšla knižně, premiéru měla v květnu 2008 v pražském Divadle Archa).

Koncem letošního března měla premiéru Havlem režírovaná filmová adaptace jeho hry Odcházení. Film sklidil většinou spíše kritické recenze a také jeho divácký ohlas byl malý. Sám Havel svoje dílo s odstupem označil za „film takzvaně klubový, pro určitý okruh diváků, který buď zcela zapadne, anebo bude skrytě ovlivňovat kinematografii na delší dobu, aniž si toho někdo všimne.“

https://www.ty­den.cz/rubriky/kul­tura/havlovy-hry-ziskaly-svetovy-vehlas-film-sklidil-spis-kritiku_214925.html

3. Divadelní režiséři v cizině si Václava Havla oblíbili, ne vždy mu ale rozumějí
https://archiv­.ihned.cz/c1-65462050-vaclav-havel-divadlo-hry-zahranici

Zřejmě Havlova absurdita je pro zpracování a pochopen díla náročnější a málo srozumitelná. U starších her byla témata aktuální, protože zobrazovala tehdejší dobu. Vše, co se dělo je nesmysl včetně fiktivního jazyka ptydepe. V audienci má zaměstnanec sám na sebe psát hlášení pro STB – bezvýchodnost situace.

Doplnění

3. 10. jsem zaslechla ve zprávách, že Havlova Audience se právě hraje v Nex Yorku. Sládka hraje Jakub Špalek, Vaňka Jana Potměšil.

U nás předvedl Audienci spolek Kašpar např. 9. 9. 2019 v Divadle v
Celetné – stejná obsazení. Teď cestují po USA.

https://www.di­vadlo.cz/?clan­ky=spolek-kaspar-uvede-v-usa-inscenaci-hry-vaclava-havla-audience

Rovněž se představení hrálo v Hronově v rámci divadelního festilvalu v roce 2019.

http://www.ji­raskuvhronov.e­u/event/335172/au­dience

led

Akákoľvek divadelná hra sa na javisku hrá len dovtedy, pokiaľ je o ňu dostatočný záujem. „Nevýhodou“ Havlových hier bola ich náročnosť, ktorá od diváka žiadala veľa: rozmýšľať o videnom a počutom predstavení.
Ak divadlo chce ekonomicky prežiť, musí diváka získať. A dnešní diváci väčšinou v divadle hľadajú „vypnutie rozumu a duševné uvoľnenie od reality“,

Drap

A kdo by na ně chodil? Kdo viděl jednou už vícekrát nemusí. Ty by jsi na ně šel?

Kura

Tak se na nějakou podívej a budeš dávat do vyhledávače : Jak si správně provést lobotomii mozku podomácku.

;-P