tvaruzekcz

Proč se každý pilot v amerických filmech s tématikou o letectví jmenuje „Roger“?

Nejlepší odpověď
Arne1

Asi netušíš, co to slovo „Roger“ znamená. Není to jméno, je dobré se podívat do slovníku.
význam
(v radiokomunikaci) zpráva přijata a pochopena
(hovorově) souhlas

Další odpovědi
Justin1

Je to ze stejného důvodu, jako když cizinec u nás jede vlakem, sleduje cedule na nádražích a diví se, proč se tolik stanic jmenuje „Nástupiště“ nebo „Kolej“.

led

Ide o zastaralú nesprávnú komunikáciu, rozšírenú medzi laikmi vďaka rôznym filmom
"ATC KOMUNIKÁCIA
október 12, 2017Zverejnené v Sprievodca bezpečnosťou
Rádiotelefónia umožňuje vzájomnú komunikáciu medzi pilotmi a riadiacim (ATCO). Jej správne použitie pri vysielaní informácií a pokynov je pre bezpečnú a efektívnu prevádzku lietadiel nesmierne dôležité. Stručnosť a jasnosť sú srdcom účinnej komunikácie. Žargón a slang by v nej nemali mať žiadne miesto.

ATC komunikácia vyzerá ako jednoduchý proces. Avšak z času na čas sa stane, že piloti alebo ATCO majú tendenciu skôr počuť svoje očakávania, ako to čo druhá strana skutočne povedala. Inými slovami prijímateľ nemusí zakaždým pochopiť úmysly druhej strany a tak nespracuje príkazy spôsobom, akým to druhá strana očakáva. Toto platí obzvlášť v situáciách, kedy je použitá neštandardná frazeológia.

Jednoduché príklady nevhodného využitia frazeológie:

  • ROGER neznamená YES (ROGER znamená vo frazeológii ROZUMIEM).
  • Výraz YES by nemal byť používaný ako potvrdenie alebo schválenie.
  • AFFIRM znamená YES (AFFIRM znamená vo frazeológii POTVRDZUJEM).
  • Výraz O.K. by nemal byť používaný na vyjadrenie správnosti alebo súhlasu.
  • Výraz CC (CHARLIE CHARLIE) by sa nemal používať na vyjadrovanie súhlasu (je to zastaraný výraz znamenajúci súhlas používaný vo vojenskom letectve).

Poznámka: (Výrazy YES, O.K. a CC sa nenachádzajú vo štandardnej frazeológii).

Nebezpečnosť používania neštandardnej frazeológie ukazuje nasledovný príklad, v ktorom nevinné slovo O.K. za niekoľko sekúnd zmenilo situáciu na to, čo vôbec nebolo zo strany ATCO očakávané, že by sa mohlo stať.

ATCO: KLM1978 what is your requested cruising level?
KLM1978: Requesting level four hundred, KLM1978.
ATCO: O.K."

Posádka KLM1978 (B737) začala stúpať z FL320 do FL400 bez povolenia a toto stúpanie spôsobilo zblíženie s letom DLH636 (A343) letiacim na protismernej trati vo FL370. Podľa vyjadrenia posádky KLM, obidvaja členovia posádky rozumeli, že obdržali „letové povolenie na stúpanie“
https://www.lps­.sk/sk/tlacove-centrum/aktua­lity/item/326-frazelogia
Preto neverte starému pirátovi Rogerovi a hlavne nespoliehajte na filmové frázy, často nespoľahlivé aj keď ich často počujete.

Radšej pozrite
„RÁDIOTELEFÓNNE POSTUPY
LETECKÁ FRAZEOLÓGIA CIVILNÉHO LETECTVA“ http://www.ak­dubnica.sk/wp-content/upload­s/2019/08/R%C3%81DI­OTELEF%C3%93NNE-POSTUPY.pdf

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.