jirka F

Proč se vodě,plynu a elektru říká inženýrské sítě?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Nejen kanalizaci, ale všemu co se přivádí do objektu.
Zajišťují přívod respektive odvod energií, vody, plynu na pozemek. Jedná se zejména o elektřinu, vodu, plyn, kanalizaci a podobně.

Další odpovědi
lexx

protože je projektujou inženýři

ivzez

Všechny odpovědi jsou chybné – není divu,
když reagují ny chybně formulovanou otázku.

Vodě, plynu ani elektřině se neříká
inženýrské sítě,
říká se voda, plyn a elektřina (nebo voda a energie).

Přijde někdo na to, čemu se říká inženýrské sítě
(voda,ani energie to opravdu nejsou)?

ivzez

Nápověda:
Nejblíže je odpověď Raibeka,
ale ani ta není přesná.

ratava

Pro objasnění si vezmeme na pomoc ruštinu. Tam jsou od podstatného jména inžener odvozena dvě přídavná jména: inženerskij s významem ‚vztahující se k inženýrovi‘, v češtině také inženýrský a dále inženernyj ‚vztahující se k činnosti inženýra‘, čeština odpovídající přídavné jméno nemá. Oba tyto významy vyjadřuje tedy čeština přídavným jménem inženýrský. Ve spojeních inženýrská sít, inženýrské služby, inženýrské stavby jde právě o tento druhý význam (tj. inženýrský ‚vztahující se k činnosti inženýra‘).

Podle dokladů z lexikálního archívu Ústavu pro jazyk český se objevuje tento nový význam přídavného jména inženýrský až po roce 1945. V té době se např. dnešní stavební fakulta dělila na dvě odvětví, na pozemní stavitelství (projekty a stavby budov) a inženýrské stavitelství (stavby mostů, železnic, silnic apod.).

více k celému http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=5210