hero_bk

Proč se Frývaldov přejmenoval na Jeseník?

Nejlepší odpověď
annas

První zmínka o Jeseníku pochází z roku 1267, kdy se v latinském pramenu cituje jako Vriwald (později Vrowald, Vrienwalde, Freynwalde), tedy místo zbavené lesa.
Název Frývaldov. přežil až do okupace – dáno historickým vývojem..

Staré iměstečko (česky) Gesenke dalo později pojmenování i přilehlému údolí. Název se postupně začal používat pro celé pohoří.

Když bylo město součástí Sudet, které byly odstouoeny Německu, nazývalo se Freiwaldau. V roce 1947 se název města vrátil ke starému původnímu pojmenování Gesenke – Jeseník.

Různé zdroje

Další odpovědi
hanny 2

Od poloviny 30. let zde nabírala na síle Sudetoněmecká strana. Jeseník s okolím byl bezprostředně po Mnichovské dohodě připojen k Německu a čeští obyvatelé museli město opustit. Naopak němečtí obyvatelé byli po konci II. světové války v letech 1945–1947 odsunuti.

V roce 1947 byl dosavadní Frývaldov přejmenován na Jeseník.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Je­sen%C3%ADk

Drap

Spousta obcí s původními německými názvy byla přejmenována názvy českými. U převážné části to bylo po II.světové válce.

Bedy

Protože to zní lépe, zní to hlavně česky.
Stejný osud potkal třeba Falkenov nebo-li Sokolov…