Karlos24

Proč se beton ve spojených nádobách nechová jako voda?

Mám-li spojené nádoby a první začnu plnit vodou, v druhé nádobě se hladina vyrovná. Pokud bych ale do první nádoby nalil beton, hladina by se nevyrovnala (udělal by se schod). Hladina by v druhé nádobě zůstala jen na úrovni dolního propojení. Využívá se toho ve stavebnictví, při betonáži schodů.

Aktualizace: že beton není voda vím, jen mě zajímal fyzikální důvod, na který jsem díky Vám přišel – viskozita. Betonáž schodů je vidět např. zde – https://www.y­outube.com/wat­ch?v=_7stFnehOLc. Kdyby se tam lila voda, vytekla by zřejmě horem na prvním schodu. Děkuju 🙂

Nejlepší odpověď
Kepler

Čerstvě namíchaný beton se do jisté míry chová jako kapalina o vysoké viskozitě. Pokud by se jeho viskozita neměnila, časem by k vyrovnání hladin ve spojených nádobách došlo. Jenže viskozita se časem zvyšuje – beton tuhne a pak už není schopný tečení.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… beton se sice nechová jako voda, ale asi jsi neviděl betonáž schodů, jelikož schody nejsou spojené nádoby, šalujou se totiž jak schodnice, tak nášlap, jestliže samozřejmě nepoužijou hustej beton, ten má ovšem co do viskozity k vodě hodně daleko, je to jako by jsi srovnával tekoucí vodu a hlínu …

… mimochodem, jelikož tekutost betonu je závislá na zpracování, právě jeho vlastnosti, že se chová jako voda ve spojených nádobách, se velmi často při betonáži využívá …

… takto se správně šalují a betonují schody: http://www.truh­larstvi-tm.cz/tesarstvi/sa­lovani-schodiste/ , tvé video ukazuje postup při zalévání, není tam již zašalování a tuhnutí … kdyby totiž byly nášlapy připraveny dopředu, může dole vzniknout vzduchová kapsa …

Dochy

Vše podstatné řekli kolegové, jen bych ještě přidal:
S tou viskozitou je to trochu složitější, protože beton jakožto směs různých látek vč. kapalných a různých sort pevných je nenewtonská kapalina – viskozita je proměnlivá podle toho jak se na baton působí (a také podle toho jaké má složení a kolik je v něm vody). Kdyby byl newtonskou kapalinou, tak by z toho dolního schodu vytekl. Sice pomalu, ale vytekl. Beton běžně netvrdne tak rychle aby protekl od horního schodu dolů a pak už najednou ztratil chuť téci.

ivzez

Protože není voda.