Petraheg5

Proč se baloňáku říká baloňák?

proč se balonaku říká balonak ?

Nejlepší odpověď
Ewanie

Že spojení balonový plášť, plášť z balonového hedvábí původně určeného na výrobu balonů

Další odpovědi
marci1

Je vyroben z balonového hedvábí. Balonové hedvábí, zvané také padákové (angl.: parachute silk, něm.: Ballonseide) je obchodní označení pro velmi lehkou, hustou tkaninu v plátnové vazbě z přírodního hedvábí nebo ze syntetických filamentů. 🙂

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Balonov%C3%A9_hed­v%C3%A1b%C3%AD

annas

"baloňák hovorový tvar, . ‘druh lehkého pláště’. Od
:balon, vyrábí se z hedvábné látky,
které se užívá k výrobě balonů.

balon, balonek, balonový. Přes něm.
Ballon a fr. ballon z it. ballone, pallone,
což je zveličující jméno k balla, palla
‘koule, míč’ a to z germ.
(viz :-ball). = nafouknout se, být pružný., lehký.

Jilří Rejzek" Etymologický slovník

I když jde o výraz hovorový, je uvedený i v SNČ. .

Baloňák jako kabát z lehké látky na jaro a na podzim, byl vyráběný ze stejné látky jako (horkovzdušné) balóny,Ty byly samozřejmě látkové,.

Známá byla i balonová sukně – která tvarem připomínala balón, protoženesledovala tvatr těla, který pokrývala.

Poznámka
balón – výraz pro míč je v češtině nespisovný.