Fyzik

Proč při rozhovorech v TV sedí moderátor obvykle napravo?

A hosté nalevo? Je to vůbec pravidlo? Pokud ano, je to jen zvyk nebo to má nějakou psychologii?

Odpovědi
elvan

Nevím, jestli to má co dělat s tímto, ale na psychologii nás učili, že když člověk naslouchá racionálním informacím, preferuje pravé ucho, a když jde o emoce, používá levé (například, když mu někdo něco šeptá). Zřejmě to souvisí s mozkovými hemisférami, ale taky je to možná blbost.

led

Záleží od uhlu pohľadu.
Z pohľadu kamery to môže byť -moderátor vpravo, hostia vľavo. Ako na súde z pohľadu sudcu -žalobca vpravo, obžalovaní vľavo. Prirodzene diváci to vidia naopak. Moderátor – žalobca- útočí / hosť – obžalovaný – bráni sa…žeby to tak myslel režisér?
Ak si všimnete zobrazené výjavy na obrazoch, súsošiach vidíte, že ľavá strana je obranná (ľavá ruka drží štít), pravá útočná(pravá ruka zviera meč). Prirodzený pohľad dôležitejšie hľadá najprv vpravo, potom prechádza vľavo.

Děda Louda

Důležitá nebo vážená osoba – host – sedá po pravici hostitele – moderátora. Takový je v civilizovaných krajích úzus.

natybubu

opravdu zajímavá otázka nicméně netuším proč ale nejspíš jde jenom o zvyk protože jsem viděla v jedný show že moderátorka seděla vlevo