Proč přesně někteří´Češi chtějí zpátky komunismus, když měl režim jako takový spoustu nevýhod i s omezováním svobody?

Nejlepší odpověď
anonym

Přiznám se že je mi záhadou kam by chtěli skutečně směřovat republiku voliči KSČM, opravdu by chtěli zavést zpět komunismus, izolaci České republiky a znárodnění firem?? Vždyť taková už není ani komunistická Čína a je pravděpodobné, že kdyby taková byla zřejmě by úroveň její prosperity byla blíže absolutnímu dnu než absolutní špičce 🙂 Takže netuším co ti lidé vlastně chtějí, ale nechce se mi věřit, že by si mohli naivně myslet, že lze obnovit komunismus jaký znali před rokem `89, republiku izolovat a vše znárodnit … Žádný komunistický spojenec typu „Sovětský svaz“ už dnes neexistuje, nechápu v jakém strategickém celku si českou republiku voliči KSČM představují, vypadá to jako by vůbec nepřemýšleli do budoucna a viděli jen historii kterou si mlhavě pamatují a chtějí ji iracionálně zpět.

Další odpovědi
Kepler

Ti někteří občané by chtěli komunisty zpátky z několika důvodů:

  1. Patří k vymírající populaci skalních komunistů.
  2. Měli se relativně dobře, aniž něco uměli a nemuseli až tak pracovat.
  3. Nikdy vládu komunistů nezažili a nemají o ní ani páru.
  4. Ztratili historickou paměť a žijí z nostalgie.

Ostatní volí demokracii a volají: Proletáři všech zemí, polibte mi pr*el!!

Mc Merkurion

… stále je v naší společnosti (teď nemyslím naši vlast) spousta lidí, co věří, že by v komunismu bylo líp, komunisty volej v každé vyspělé demokracii (v totalitě třeba pouze je), otázkou je, kolik procent dostanou, pod deset je do podle mne únosné …

ivzez

Odpověď je složitější. Podle mne by bylo krátkozraké ze skutečnosti, že někteří
lidé volí KSČM, usuzovat, že by voliči chtěli zpět režim z doby před rokem 1989.

Za 28 let se KSČM změnila, vedle členů někdejší KSČ do ní vstupují i mladí,
kteří tu dobu nezažili. KSČM sice v něčem přešlapuje na starých „hodnotách“,
ale v mhohém se přizpůsobila současné době.

Nemyslím si, že by voliči KSČM (a jsou i mezi mladými!)
chtěli „zadrátovat hranice“ nebo znárodnit majetek.

Myslím si, že příčinu je potřeba hledat v jejím stranickém a volebním
programu, které více než programy ostatních stran „myslí na lidi“. Toto
může být pro lidi, kteří tehdejší režim nezažili, přitažlivé.

Další věc je, že se KSČM od roku 1989 nepodílela na žádné vládě a
na žádném průšvihu. Proto mohou mít lidé, kteří tehdejší dobu nezažili,
pocit, že není zkorumpovaná, uplatitelná, …

Navíc odpadl Sovětský svaz, který stál komunistům za zády. Takže i kdyby KSČM získala výraznější podíl ve sněmovně, dřívější situace by se nemohla opakovat.

To, že KSČM letos získala o něco více hlasů než ČSSD, lze podle mne
přičítat i zklamání z vlády a politiky ČSSD (jinou levici nemáme).

Příčin je určitě víc, píšu jen první, co mne právě napadlo. Je to
otázka hlavně pro politology, kteří by mnohem lépe než já vysvětlili,
co na KSČM může být pro dnešní voliče zajímavé.

Poznámka:
Nechci hájit KSČM ani její voliče. Jenom si myslím,
že by nebylo rozumné volební výsledky zlehčovat.

Úspěšné strany by podle mne neměly „usnout na vavřínech“, měly by
o volebních výsledcích přemýšlet a pokusit být příště přitažlivější pro větší
počet voličů (aspoň část jich KSČM odvést svou povolební prací).