Daidal

Proč poskytuje Fio banka možnost okamžité platby, když snad nikdy nejde použít?

Fio banka nabízí standardní, prioritní a okamžitou platbu. Už 4× jsem se pokoušel platit okamžitou platbou, protože jsem to urgentně potřeboval odslat a ani jednou to nešlo (pokaždé jsem platbu odesílal na jiný účet u jiné banky a ani do jedné to nešlo). Automaticky po zadání kódu bánky se „okamžitá” změnila na „standartní.”

Bratr má ČSOB a už Xkrát odesílal peníze za pomoci okamžité platby a vždy mu to šlo.
Možná záleží do které banky se peníze odesílají, třeba pro některé tato služba nefunguje nebo se neposkytuje, ale zatím mi to nešlo ani jednou, už 4×!! do 4 různých bank, tak co je to za banku, která posyktuje službu, která ve skutečnosti nefunguje?
Doteď jsem s Fio problém neměl, ale tohle mě opravdu velmi štve. Máte s tím zkušenosti?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Samozřejmě, že s tím máme zkušenosti a víme, že ZÁLEŽÍ NA BANCE PŘÍJEMCE a na výši platby. Seznam bank zúčastněných v systému je v příloze – například tam nejsou stavební spořitelny, takže tam nezaplatíte okažitou platbou ani vy z Fio ani váš bratr z ČSOB. Dále mají banky limity na výši okamžité platby: https://www.pe­nize.cz/osobni-ucty/424837-nove-limity-pro-okamzite-platby-naplno-je-vyuziji-jen-dve-banky
Systém u Fia se mi líbí v tom, že hned víte, že okamžitá platba nepůjde.

Zdroj: https://www.cnb­.cz/export/si­tes/cnb/cs/pla­tebni-styk/.galleri­es/certis/dow­nload/seznam_o­kamzite_platby­.pdf

Další odpovědi
cochee

Jj, okamžitá platba je zatím ještě sázka do loterie, ale já se svým BÚ v Rajfce mám celkem štěstí, od zavedení okamžitých plateb se mi stalo méně než 10×, že se platba „prekabátila“ na standardní. I u mě v bankovnictví je to vidět ihned po plat. příkazu, jestli odešel jako okamžitý anebo bylo nutno nastolit běžný režim.

Pepa25

Dovolím si zásadně nesouhlasit s cochee a trvat na své odpovědi: pokud banka plátce i příjemce jsou v systému a částka je pod limitem banky plátce, tak okamžitá platba proběhne – není to žádná sázka do loterie.

cochee

Ano, já se blbě vyjádřil. Sázka do loterie to není, pokud máš ten seznam bank zařazených v systému okamžité platby, nebo ho dokonce víš zpaměti. A to se zrovna mi nechce, takže pro mě je platba tahání sirky – bude-nebude? Nutno říci, že okamžitá platba je příjemná věc, ale já osobně jsem se ještě nedostal do situace, že by mi z toho, že nejde o okamžitou platbu, vyvstaly nějaké problémy.

JežíšKristus

Equa – taky to občas nenabízí možnost okamžité platby, ale většinou jo. Občas se musí pár hodin počkat – a to i za situace, kdy nezměním příjemce ani výši. Takže tím to nebude, spíš to mají časově omezené.

Daidal

Okamžitá platba by neměla být časově omezená, od toho je to okamžitá platba (kdykoliv a hned). Bratr posílá v noci, brzy ráno, o víkendu i na svátky. Takový převod má myslím fungovat automaticky.
Naposledy jsem chtěl odeslat do ČNB, Citibank a ještě dvě předtím, snad ta Equa a nějaká další, už si nepamatuji.

Pepa25

Tak znovu: vidíte na tom seznamu v linku ČNB nebo Citibank ? Ne! Tak do těch bank okamžité platby nefungují. Fungují jen do uvedených – mezi nimi je i Equa.

Daidal

A proč se hned rozčiluješ? Jak malý kluk…