Saurus

Proč nový koberec zapáchá?

Koupili jsme si nový koberec a když si k němu čichneme, je cítit jako by byl něčím napuštěný. Stejný zápach je cítit i v prodejnách koberců. Nedá se vlastně ani říct jestli je to smrad nebo vůně.
Chtěla jsem se zeptat jestli a čím je ten koberec napuštěný a zda je nutné ho čistit. Máme malé děti a bojím se aby to nebylo pro ně nebezpečné, když ho třeba olizují a hrají si na něm. Nestačí ho pověsit ven aby vyvětral? Děkuji!

Nejlepší odpověď
BENYTA

Jednou z mých životních profesí byly koberce…
Prodávala jsem vysavače zn.Vorw…,/nevím,jes­tli tu to smím napsat/.
Nové koberce jsou naimpregnovány látkou proti vlhkosti,aby vlákna zůstala neporušená,udržela se jim barva a „nelámavost“,/to,když někam postavíte nábytek,pak si to rozmyslíte,a dáte ho jinam,to místo se musí „vzpamatovat“/­.Pokud koberec vyčistíte mokrou cestou – různé pěnovače,chvíli bude vonět,ale pak bude špínu přímo přitahovat.Suchou cestou nezničíte impregnaci,bude vonět/hygienická norma vhodná i pro olizování/.Jenže Váš koberec je nový a čistit nepotřebuje,tak to jen vydržte a větrejte,brzy to zmizí,to je jen „novota“,hlavně nečistěte ničím tekutým,ta místa,kter by jte namočila,jsou nenávratně"in­fikovaná" bakteriemi z vlhka,protože to nemůže dokonale vyschnout,než se začnou množit,a dítě určitě lépe snese impregnaci,než bakterie.

Další odpovědi
quentos

mám za to, že se jedná o impregnaci. Takže olizovat ho neradno. Za jak dlouho to vyvane, to ovšem netuším

Pepina7897

Dobrý den, rozumím vašemu přístupu k udržování nového koberce. Impregnace koberce proti vlhkosti má skutečně svůj význam a může prodloužit životnost koberce. Já jsem nedávno narazila na můj vysněný koberec v obchodě Koberce Trend Praha 4. Konečně mám kvalitní koberec, který září barvami. Děkuji za vaše tipy ohledně péče o něj, které určitě vyzkouším.

Michálek1245

Osobně bych to viděl na špatné skladování a možnou plíseň, která se tam drží? Anebo jak říká quentos, tak je to impregnace koberce. Já osobně ten smrad nemám rád a tak jsem rád, že když jsme kupovali koberce metráž u https://www.bre­no.cz/metrazo­ve-koberce/c-360 tak tam nic takového nepoužívají. Nebo aspoň ne téhle výrazné zapáchavé vůně.

vlajan1981

Já si teda myslím, že tazatelka má na mysli spíš nový koberec. Pokud by to byla plíseň, tak by to byl asi trochu jiný zápach, taky už jsem se s tím setkala. Ona má ale spíše na mysli ten zápach nového koberce. Nedávno jsem si například kupovala dva kusové koberce z https://www.ves­na.cz/kusove-koberce a ty měly také takový ten charakteristický zápach. Během týdne nebo dvou se to ale vyvětralo.