Zvědavý

Proč není na Slovensku 28.10. státní svátek?

Letos máme 100 let od vzniku společného státu Československo. Ale Slováci nikdy jsem nepochopil proč neslaví 28.10.jako státní svátek. Proč to tak je ? Díky

Nejlepší odpověď
annas

Stačí se podívat do archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-neni-svatek-28-10-i-na-slovensku
Proč není státní svátek 28.10. i na Slovensku?

https://www.od­povede.sk/otaz­ky/ako-to-ze-esi-maju-statny-sviatok-dnes-a-my-nie

Ako to, že Ćeši majú štátny sviatok dnes a my nie?

8. října 1918 šlo spíš o jakýsi převrat, návrat ke starému českému státu, jehož vznik umožnila 1. sv. válka a rozpad Rakousko-Uherska.
K českému státu se připojilo Slovensko.
Česká politická repreznace za této 1. republiky prý stále zdůrazňovala, že se naplnila „stoletá česká historie“, proto je 28. říjen 1918 součástí českých dějin. Do této doby byla potlačovaná česká státnost.
O Slovácích se příliš nemluvilo.
Další osudové osmičky – 1938, 1948, 1968, 1988 určitě vedly k tomu ponechat u nás 28. říjen jako státní svátek. (28. září se slaví jako symbol české státnosti, ale spíš z pohledu náboženského).

Na Slovensku se vedou od vzniku SR diskuze , zda změnit památný den 28. 10. na státní svátek. Argumenty proti – jde o datum vzniku již neexistujícího státu, jehož nástupnickým státem se stala Česká republika (symboly), stejně tak přílišné zdůrazňování návaznosti českého státu na jeho historické kořeny (bez ohledu na soužití ve Velkomoravské říši). Nebo slovenští politikové považují za významnější den 30. říjen 1918, kdy se Matinskou deklarací připojili k novému československému státu. Případně i jiná data jsou pro slovenský národ významnější …SNP…

https://www.ty­den.cz/rubriky/do­maci/historie/pred-90-lety-byla-prijata-martinska-deklarace_87773­.html

http://www.co­jeco.cz/index­.php?s_term=&s_lan­g=2&detail=1&id_des­c=57252

https://www.li­dovky.cz/svet/slo­vaci-nechteji-28-rijen-za-statni-svatek.A120209_105­349_ln_zahrani­ci_mtr

Další odpovědi
Edison

Je to díky Deklaraci Slovenského národa z Martina, tzv. Martinská deklarace, ze dne 30.10.1918.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Martinsk%C3%A1_de­klarace

led

Pretože mnohí politici, ale aj časť občanov žijúcich na Slovensku nechcelo prijať český dátum a ako hlavný dátum vzniku ČSR pre nich bola smerodatná Martinská deklarácia zo dňa 30.10.1918.
Preto na Slovensku je (zatiaľ) jednorázový štátny sviatok až 30.10.2018 https://domov­.sme.sk/c/209127­71/poslanci-schvalili-jednorazovy-statny-sviatok-vzniku-ceskoslovenska.html

autacek

Se Slováky byly vždycky potíže a toužili po vlastním státě, dokud jej nedostali. Ukřivdění a utiskovaní se tvářili vzdycky a byli se ochotni spojit i s Hitlerem.

Klaproth

Slováci se přidali až 30.10.1918.

led

autacek, tradovaná nepravda.
Pravdou je, že niektorí nechceli byť s Čechmi v jednom štáte. Ale ak pozriete na mobilizáciu v 1938, tak aj stranícke noviny Hlinkovej gardy podporovali túto mobilizáciu. Slovensko na spojenectvo s Hitlerom doplatilo zvýšeným štátnym ndlhom z 38 milionov korún na 15 miliard korún (vtedajších). Skúste si trochu pozrieť aj históriu, nielen „kecania“ v médiách.
Väčšina Slovákov bola za spoločný štát ČSR, za túto ideu padol vo vojne aj môj svokor Slovák…

autacek

Myslíte? Vždy se chovali tak, že jim někdo ubližuje. A dnes, když dosáhli svého, k nám lezou na bezplatné školy. Chm.

A touha po sebeurčení? Já mám spíš pocit, že kdyby na poslední chvíli nezinscenovali SNP, připadli by Sovětskému svazu stejně jako podkarpatská Rus, tak že to byl taky kalkul.

led

1 – Armáda v spolupráci s Londýnskym vedením exilovej vlády chystala povstanie v širšom meradle aj ho začala zadržaním Nemeckej vojenskej misie, čo je všeobecne známe. Partizáni rôznych politických sfarbení sa k Povstaniu pripojili. Toto Povstanie po dohode „Benešovej londýnskej vlády“ a „Gottwaldovej Moskovskej vlády“ prešlo pod organizačno-vojenské velenie Moskvy, odkiaľ prišli aj niektorí „ruskí“ skúsení partizánski organizátori a velitelia.
autacek, neskresľujte fakty.

autacek

Fakty jsou takové, že Němce již Sověti dávno hnali. Do té doby Slovaci pěkně s Hitlerem kolaborovali. A byla jim milejší i tato zrůda, než být s Čechy ve společném státě.

led

Vidím, že debata s vami je ako rozhovor so slepým a hluchým.

Edison

Annas, jen doplním… a je to v linku a někteří politologové a historici to tak vykládají, že jde o to, že slovenská svébytnost byla deklarována právě Martinskou deklarací, kdy byl ustanoven vlastní parlament, přesněji Slovenská národní rada, která navenek prokazovala právě onu „slovenskou národní samostatnost“, i když v rámci nového státu – Československa.