dust8

Proč nejsou letadla ze solárních panelů, aby se ušetřilo za pohonné hmoty, nebo to mělo využití zálož. paliv. systému?

Konstrukce ze solárních panelů, či pokrýt letadlo tenkou vrstvou solárních panelů?

Jasně záleží i na počasí, ale přes léto by to mohlo celkem fungovat ne?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Protože od letounů chceme takové ty věci, jako je užitečná nosnost (zatížení) a k tomu jsou potřeba VÝKONNÉ motory. Třeba takový motor NK-12MA s výkonem přes 11300kW (An-22 má rovnou 4 takové motory!), to už je nějaký výkon a když si spočítáš, že dnes dostáváme z panelů max 300W/m2 elektřiny (teoretické maximum je cca 1kW), tak je ti snad jasné, že takovou „plachtu“ prozatím nedokážeme sestrojit.

Ta solární šidítka co dnes létají jsou ráda, že unesou sama sebe (a to navíc se po obloze spíš plouží podobně jako větroň), o nějakém užitečném zatížení (An-22 ho má 250tun!) si můžou nechat zdát. ;) :)

Další odpovědi
Edison

Takové letadlo už existuje. Jen… unese tak tak samo sebe a několik málo přístrojů.

Zdroj: https://www.e­cofuture.cz/clan­ky/solarni-letadlo-uspesne-dokoncilo-prvni-let-kolem-sveta-bez-fosilnich-paliv

dubraro

Solární panely nedávají dostatek energie pro pohon většího letadla i s nákladem. Zatím jsou to jen zajímavé experimenty bez praktického použití, asi jako svého času šlapací letadla.