paul1

Proč nabíječky nevypínají při nabití např. při dosáhnutí 90% kapacity?

Někde se píše, že by se neměly baterie nabíjet na 100% kapacity, někde že životnost baterie je daná počtem nabití. Také se píše, že rychlonabíječky jsou pro baterie škodlivé. Kde je pravda? Pokud by škodilo nabíjení na 100%, tak by neměl být problém nabíjení omezit na např. 90% kapacity a potom dát oznam: „konec nabíjení“ a nabíječku vypnout. Také ale dávání mobilu, resp. pevné linky do nabíječky (stojánku s nabíječkou) musí mobil poškozovat, t.j. zkracovat baterii životnost tím, že ho neustále dobíjí na 100% kapacity.

https://suppor­t.microsoft.com/cs-cz/windows/pou­%C5%BEit%C3%AD-inteligentn%C3%ADho-nab%C3%ADjen%C3%AD-v-windows-2ac1b4ba-6027-410a-b80e-f6767d867002

Nejlepší odpověď
Manfred05

Nabíječky obvykle nevypínají automaticky při dosažení určité kapacity (např. 90%) z několika důvodů:

Bezpečnost: Nabíječky jsou navrženy tak, aby zabezpečily bezpečné nabíjení baterie. Pokud by se nabíječka automaticky vypínala při dosažení určité kapacity, mohlo by to vést ke snížení kapacity baterie a zhoršení jejího výkonu.
Kompatibilita: Každá baterie má specifické požadavky na nabíjení a ne každá nabíječka je kompatibilní s každou baterií. Nabíječky jsou navrženy tak, aby byly kompatibilní s určitými typy baterií a proto nemusí být vhodné, aby se automaticky vypínaly při dosažení určité kapacity.
Pohodlí: Mnoho lidí oceňuje možnost nechat nabíječku zapnutou, dokud se baterie úplně nenabije, aby si nemuseli dělat starosti s průběhem nabíjení. Takovéto nabíjení může být vhodné zejména u větších baterií, jako jsou např. baterie v elektrovozidlech, kde by ruční ovládání nabíjení mohlo být příliš zdlouhavé.
I když je nabíječka zapnutá po dobu nabíjení, moderní nabíječky mají většinou v sobě zabudovanou ochranu před přebíjením baterie, což minimalizuje riziko poškození baterie při nabíjení.

Další odpovědi
orwell

Asi proto, že to nemají v popisu práce. Až budou konstruovány tak aby vypínaly při dosažení např. 90% kapacity, tak to budou dělat. A kde je pravda? Každej má tu svoji, jak je zřejmé i z odkazu uvedeného pod textem otázky. Záleží na druhu akumulátorů a výrobci, který si stanovuje podmínky pro nabíjení. Jsou různé druhy nabíjecích procesů, třebas „U“, „I“, „W“, pulzní nabíjení,… Já bych se v tom tak moc nevrtal. Je jasné, že počet cyklů „nabití – vybití“ je konečné číslo, řádově max. stovky až jednotky tisíc (a to už asi přeháním) a jednou to bude naposledy. Snažit se zoufale přesně dodržovat doporučené podmínky je sice chválihodné, ale nijak extrémně životnost akumulátoru neprodlouží. Spíš je škodlivé nechat ho dlouho ve vybitém stavu v nečinnosti. Taky nejsem přívržencem rychlonabíjení, při kterém leckdy na článku neudržíš ruku, jak hřeje. S tím nemám dobré zkušenosti.

aliendrone

Tak především jde o náklady (výrobní). Nabíječka je „spotřební materiál“ jednak (a tomu by měla odpovídat cena), druhak tuto funkci je jednodušší zavést přímo na dobíjeném přístroji. Venkoncem USB port s nějakým cca 5V z nabíječky může klidně dobíjet zařízení s nominálním napětím 2V – kdyby tohle měla řídít nabíječka, tak vzájemné prokomunikování (už jen zavedení nějakého standardu) by přišlo draho.

U některých přístrojů toto LZE zařídit (že si režimy dobíjení můžeš nastavovat), dokonce to prý umí některé high-endové mobily (nwm, jen jsem slyšel). Logicky je jednodušší, když přístroj „ví co potřebuje“ (a řídí si dobíjení sám), než se snažit univerzální USB nabíječku naučit „všechny přístroje“ a jejich případné režimy.

Ale JE pravda, že akumulátory jsou citlivé na režim nabíjení. Typicky olověný akumulátor se optimálně nabíjí proudem 0,1C (tedy desetinovým jeho ampérhodinové kapacity – což v praxi znamená něco lehce PŘES 10h dobíjení z vybitého stavu). Tehdy chemické procesy na jeho deskách (přeměna síranu olova na porézní olovo rekombinací na kys. sírovou v elektrolytu) mají nejlepší průběh, aku se nabije na nejvyšší kapacitu, dochází k minimální degradaci desek atd. Jistě, LZE ho dlobíjet i proudem 0,2 C (rychlonabíjení), ovšem s dopady na výše zmíněné – nižší kapacita nabití, větší degradace, rychlejší „smrt“ aku atd.

Ovšem i při ideálním nabíjení akumulátoru dochází k degradaci, která vede nakonec k jeho zničení po určitém počtu nabíjecích cyklů. Jejich počet LZE ovlivnit právě způsobem nabíjení, ale i údržbu aj,.

Tohle platí v zásadě pro VŠECHNY akumulátory (vlastně VŠECHNY výrobky, nic nevydrží věčně). Pro některé více, pro jiné méně. Např. z hlediska provozu je držák NiFe/NiCd akumulátor – jsou známy i takové, které bez znatelné úhony vydržely 40 let v provozu (železniční vagony, těm stačí jen vyměnit elektrolyt a je jako nový, pokud se mechanicky nedomrví zvenčí). Ty ovšem mají své nevýhody (především nižší kapacita na jednotku hmotnosti [jsou velké], nižší napětí článku, horší průběh vybíjení, vyšší vnitřní odpor aj.)

Tyhle vlastnosti jsou vlastní v různé míře (dle typu) všem akumulátorům a proto se časem nakonec odporoučí. V jedné věci se ale mýlíš. Prakticky všechny přístroje MAJÍ základní regulaci dobíjení – při plně nabité baterii (např. u Li-ion aku dosažení napětí 4,2V) MUSÍ odpojit aku od nabíječky. Jinak by se zničily, jsou totiž velice citlivé na přebíjení a jejich zničení při včasném neodpojení je pravidlem. Totéž platí v menší míře i při vybití. To ovšem nehlídá ani nabíječka, ale v přístroji (případně přímo v akumulátoru) dodatečný elektronický prvek. A jeho „zkomplikovaní“, aby zvládal to, co požaduješ prostě něco stojí, no.

A pak NEZAPOMÍNEJ na to, o čem jsem nedávno diskutovali – globálně-ekonomický systém stojí na extenzivní produkci (více vyrábět, více prodávat = více vydělat). V takovém systému je prodlužování životnosti výrobků v RADIKÁLNÍM ROZPORU s jeho potřebami a zájmy. Tudíž zboží je NUTNÉ rychle opotřebovat a pak koupit nové, to je jeho heslo. Tohle Greténi a další darmožrouti přirozeně ingorují (nebo jen kosmeticky šeptem připomenou, aby se neřeklo), místo toho mektají o deštných pralesech, coby „plicích planety“ (lež jako věž, zdaleka nejvíce kyslíku vyrobí mořský fytoplankton, ovšem ten je moc netrápí – a asi každý ví/si domyslí PROČ ne). Nic divného u SYSTÉMEM PLACENÝCH darmožroutů, jejich úloha je totiž v obelhávání lidí a obhajování/podpoře systému – jakkoliv se tváří, že proti němu „bojují“. PROTO je systém tak luxusně podporuje.
Zkrátka NENÍ zájem o tech. řešení (s vyjímkou uživatelů/koncových zákazníků), ale na ty v MONOPOLNÍ globální ekonomice kálí Bílý Tesák – prostě kup co je a za cenu, kterou nadiktujeme, jinak si kupuj třeba na Jupiteru.

Dochy

U některých akumulátorů se dá dobře detekovat plné nabití, nebo mírné přebytí. 90% by se muselo složitě dopočítávat a na to ty nabíječky nebývají stavěné. Mohl by si to ošéfovat telefon, nebo notebook u svého akumulátoru a některé to pravděpodobně dělají, ale univerzální nabíječka, která ani neví jestli je tam zrovna 2200mAh nebo 2700mAh člának a už vůbec netuší zda je článek nový nebo už jen s poloviční kapacitou to z logiky věci zvládnout nemůže.