Mojžíš

Proč mi pračka shazuje proudový chránič?

Zdravím, mám pračku Gorenje kterou jsem stěhoval ze starého do nového bytu. Byt je novostavba. Před stěhováním fungovala bez problému. Nyní po cca hodině praní vždy shodí proudový chránič. Když jsem zkusil praní na 30°C tak praní doběhlo v pořádku. Při vyšších teplotách je problém. Pokud vypadne jistič a ja ho zpět nahodím, opět vypadne do 10ti vteřin i pokud je pračka pouze zapojená, ale vypnutá. Jinou zásuvku jsem zkoušel a bez úspěchu. Kde by mohl být problém a mám případně volat elektrikáře či spíše opraváře praček?

Nejlepší odpověď
led

Napriek odpovedi „Hlada
Jestli chránič nevypadává samovolně…“ ak nie ste elektrikár, nehrabte sa do toho.
1 – či chránič vypadáva samovoľne (opotrebovaním, poruchou) zistí elektrikár
2 – ak chránič nevypadáva samovoľne, ide o poruchu, ktorú môže odstrániť elektrikár, opravár pračiek. Uvedomte si, že ide o mokré prostredie, kde je potrebná zvýšená ochrana (preto tam je chránič). V žiadnom prípade sa ako laik do toho nehrabte!

Zaplatiť servisu za odstránenie poruchy je lacnejšie, než prípadné nepriaznivé následky na vašom zdraví následkom zásahu el.prúdom.

Další odpovědi
Hlada

Jestli chránič nevypadává samovolně, tak bych v elektroinstalaci chybu nehledal. Vada izolace bude v pračce. Není to nic složitého. Na zjištění svodu stačí obyčejný multimetr. Bez měření a alespoň minimální zkušenosti s hledáním závady to ale nepůjde.

Dochy

Hlada: Ten obyč. multimetr stačit nemusí, nebo alespoň ne v základním režimu měření. Pokud by to byl jasný zkrat, není problém. To se dohledá snadno. Ale mezní svod, který vyhodí pouze chránič a až za určitých podmínek – to může být problém a při nižším napětí (typicky měření odporů multimetrem) se vůbec nemusí projevit.

mosoj

Přeji ti aby opravář pomohl. Není to vůbec jisté. Pokud se opravdu jedná o proudový chránič a ne jistič.