Avatar uživatele
Kepler

Proč mají všechna nová kola rovná řídítka?

Připadá mi to neergonomické. Jednou jsem byl nucen jezdit na vypůjčeném kole, ruce nepřirozeně vytočené, bolely mě. Stará kola měla držadla řídítek stočená směrem k tělu. Takhle je to mnohem příjemnější. Máte podobnou zkušenost?

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? johana 56, redy, zjentek, talka, anonym před 2882 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
zjentek

Příjemnější to možná bylo. A to i vizuálně. Taky ta kola sloužila více k přemístění se z místa na místo či převozu drobných věcí, než k nějakému „závodění“. A v tom bude ten rozdíl. Kdybys s podobnými řídítky jel velikou rychlostí, čuňu by sis rozbil snáz, než s těmi rovnými, který se „tak drží“ právě proto.

Už ti někdy „ustřelilo“ přední kolo s tvarovanými řídítky? Mně ano. A ustřelilo mně i s rovnými. A právě poloha rukou a jejich sklon blyly rozhodující faktory toho, zda se jede dál, či se přenáší silniční ekzém.
Doufám, že si správně rozumíme v části „držadla řídítek“, kde u těch tvých(Stará kola měla držadla řídítek stočená směrem k tělu) máš palce rukou dole, kdeždo u „rovných“ máš palce naopak dole.
Nejlépe je zkusit si to v praxi při takových 23km/h.
Osobně z praxe myslím, že zrovna v tomto případě je ergonomie naprosto v pořádku.

Upravil/a: zjentek

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

viděl bych to jako základní vybavení kola. rovná´obyčejná řídítka = levná řídítka. kdo chce jiná, může si kolo postavit podle sebe. mě naopak štvou u kola za deset tisíc molitanové gripy. je to prostě základ a jako první se spíš zaměřují na komponenty přehazovačku, přesmykač, kliky, převodníky, pastorky, náby, ráfky, brzdy, odpružení a nakonec i sedlovka.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Je to současný trend.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

zjentek: osobně nevím, proč by tvarovaná řídítka měla být nebezpečnější, než rovná, tomu nějak nerozumím.
boreczech: nikde jsem cykloprodejnách neviděl, že by nabízeli jakákoliv jiná řídítka. Ale možná, že jsem nebyl v těch správných. Souhlasím s tím, že jde o levné řešení a výrobcům je pohodlí jezdce a nějaká ergonomie celkem u pr…
Taky je to hodně vidět na provedení sedla. Docela hrůza.

před 2882 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

Nevadí vysvětlím- už ti někdy „ustřelilo“ přední kolo s tvarovanými řídítky? Mně ano. A ustřelilo mně i s rovnými. A právě poloha rukou a jejich sklon blyly rozhodující faktory toho, zda se jede dál, či se přenáší silniční ekzém.
Doufám, že si správně rozumíme v té části „držadla řídítek“, kde u těch tvých(Stará kola měla držadla řídítek stočená směrem k tělu) máš palce rukou dole, kdeždo u „rovných“ máš palce naopak dole.
Nejlépe je zkusit si to v praxi při takových 23km/h.
Osobně z praxe myslím, že zrovna v tomto případě je ergonomie naprosto v pořádku.

před 2881 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Tak teď jsem z toho teprve magor… u starých máš palce rukou dole, kdeždo u „rovných“ máš palce naopak dole.
Zkoušet to ale nebudu. To bych chtěl vidět toho machra, který by ustál ustřelení předního kola. Snad jenom kratičké, třeba na olejovém fleku, než se to kolo zase chytne.

před 2881 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

..a nebo v zimě, na sněhu… ..ale to by bylo na další kapitolu ;)

před 2881 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek