bolak

Proč jsou v některých anglických slovech dvě stejný písmena za sebou?

Jakej to má význam, z čeho to vzniklo, a vyslovuje se to nějak jinak než kdyby tam bylo to písmeno jen jedno, nebo jak?

Třeba Jerry, boss, mommy, atd.

Nejlepší odpověď
quentos

ano, přesně jak píšeš: " vyslovuje se to nějak jinak, než kdyby tam bylo to písmeno jen jedno". Zdvojení souhlásky totiž učiní z původně tzv. otevřené slabiky slabiku zavřenou, což má za následek odlišnou výslovnost. (Otevřená slabika: končí samohláskou, zavřená slabika: končí souhláskou).
Př.: hater (výslovnost přibližně „hejtr“ s potlačeným r) = ten, který (něco/někoho) nenávidí

versus hatter (výslovnost přibližně „hetr“ s potlačeným r a tzv. širokým E) = kloboučník. Druhé T právě změní otevřenou slabiku ha- na zavřenou slabiku hat- , takže se změní její výslovnost (z přibližného „hej“ na přibližné „he“).

weNdy6T9: žádné slovo „litle“ s jedním T v angličtině neexistuje.
Doplňuji:
k tebou uváděným příkladům: ano, „Jery“ by se četlo „džíry“ a „momy“ by se četlo přibližně „moumy“. Skutečně tedy jednoduchá vs. zdcojená slouhláska má za následek změnu výslovnosti.

Další odpovědi
weNdy6T9

Protože by to slovo nemělo už svůj význam např little= malý ale litle= drobný :)