Proč jsou u historických objektů kliky na dveřích tak vysoko?

Všeobecně se ví, že lidé dříve bývali menšího vzrůstu, ale kliky u dveří u těchto budov jsou hodně vysoko i na dnešní generace. Proč?
Doplňuji:
Ano, celé dveře jsou vysoké, ale i okna a stropy. Muselo to být nepraktické a to vytápění ! :((

Nejlepší odpověď
anonym

Také by to mohlo být třeba, aby lépe dosáhli z koně, na nichž se běžně jezdilo.
Hlavně u vstupních vrat do honosných usedlostí. Nebo, aby na ně nedosáhly děti.
Ale spíše je asi pravděpodobnější kvůli souměrnosti výškových modulů tehdejších stavebních slohů. Aby zámek správně fungoval, je lépe u 3m vrat, aby byl blíže středu, i pro vyvážené otevírání rozměrných a těžkých veřejí.
Doplňuji:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kli­ka_(dve%C5%99e)
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Re­nesan%C4%8Dn%C­3%AD_architek­tura

Další odpovědi
annas

Protože jsem na netu bliží informace nenašla, poslala jsem otázku známému architektovi a dověděla se toto:

„No tak ...... ty kliky u dveří: Není to nic jiného, než statika. Rozesmála mě ta teorie otevírání klik ze sedla koně, to by byly asi kliky jenom od stáje, do obýváku se na koních nejezdilo a stáj byla většinou zavírána závorou, ne klikou. A u dveří vjezdových, do court d´honour, zase stálo služebnictvo, takže jezdec se ani neohnul 🙂
Když se ale podíváš na starší dveře, tak uvidíš zásadní rozdíl – dnešní dveře jsou vysoké 197 cm a kliku mají ve výši 110 cm. Ony výšky místností se pohybují tak nějak od 260 cm do 340 cm. Dříve se ale měšťanské (a šlechtické) domy stavěly v prvním a druhém patře (piano nobile) na světlou výšku 400 – 500 cm, někde, pokud se používala tzv. galerie, i 8 – 10 m. Tomu ovšem odpovídaly i výšky dveří. A když si uvědomíš, že dveře je obdélník na delší straně zavěšený na závěsech, tak nejsnadnější uvedení tohoto obdélníku do pohybu je úchopem v blízkosti jeho těžiště. A to je u třímetrových dveřích někde ve výšce 1,5 m. Když si vezmeš třeba vilu Tugenthat, tak tam Mies van der Rohe trval na použití dveří přes celou výšku místnosti – 310 cm – (z kompozičních důvodů – je to opravdu působivé). Ty dveře mají velmi mohutné závěsy a kliky mají ve výšce 135 cm – zase otázka statiky. Malé děti nedosáhly, nemohly guvernantce utéct 🙂“

venkovan

To bylo kvůli pánům domu, aby si sami otevřeli dveře, když se vraceli z baru domu na zádech sluhy. Manželce potom mohli říkat, že nebyli ožralí, protože si sami otevřeli.
Potom pro malé to bylo výhodné, že se na kliku pověsili a tím dveře svojí váhou pohodlně otevřeli.
No a když se rozdávala výslužka ze zabíječek, tak se někdy věšela na kliky. Takže psi na ni nevyskočilli.
Ježíšek nemusel tak nízko létat jako dnes – přeci jenom to bylo pohodlnější být trochu nad neuklizenou ulicí.
A nebo – teď jsem ztratil niť zdůvodnění.

david22

Je to paradox. Dříve byli lidé nižšího vzrůstu a u historických budov jsou nejen výše kliky u dveří, ale také vysoká okna a vysoko stropy. Nepraktické.

Tom20

Řekl bych,že je to prostě archechitektonický prvek budov z té doby.

anonym

ad annas, nemusela ses ptát cizích, abys nakonec po 20 hodinách potvrdila logický závěr prostého selského rozumu, jenž je uveden v závěru mé odpovědi.
Úvodní nadsázka je ve stejném duchu, jako venkovanova verze pána na zádech sluhy a létání ježíška. To u něj ti to nevadí a u jiných ano? Opět selektivní úchylka? Už ti to kalí zrak, zaslepuje a zbytečně shazuje (stejně jako ti v dobrém uvedla „o“).
Kdybys nepřekrucovala (s dětinskou snahou u obýváku), přečetla by sis , že řeč byla o vstupních vratech, jež obvykle vedly do nádvoří paláce.
Má formulace nejblíže středu, má týž význam jako nejblíže těžiště.
Pakliže by se odpověď všem nelíbila jako pouze tobě, nejspíš by neměla různorodé palce (a nejenom ty neustále stejné a falešné, jež si prý dokonce kupuješ, jako notoricky u tvých odpovědí).

anonym

Já vložil odpověď spontánně, z hlavy a během 2 minut.
Ty pak celý den hledáš zpochybnění, které se nakonec obrátilo proti tobě, protože jen potvrdilo můj intuitivní závěr.

www

Taky jsem si říkal: „vždyť píše to samý, co on..“ a ještě nevíme jakou otázku tomu odborníkovi vlastně paní An položila. Asi použila jen ty koně. Klídek a nohy v teple, nějak podobně to pravděpodobně bylo se žirafou. 😁