Lukas27

Proč jsou naftové motory náchylnější na zimu?

Nejlepší odpověď
Kepler

Motor náchylnější není, ale právě ta nafta. Za mrazu z nafty tuhnou parafinické uhlovodíky, kterých je tam většina. Ty pak ucpou palivové fitry a motor nenaskočí. Nicméně i tomu se dá předejít volbou zimní, nebo dokonce arktické nafty, která funguje i v mrazech –20 až –44 st. C (zřejmě podle výrobce). Tak to uvádí wiki.

Další odpovědi
orwell

Kromě nepříznivých vlastostí nafty při nízkých teplotách se uplatňuje i nízká teplota nasávaného vzduchu a z toho plynoucí problém s dosažením zápalné teploty nafty při kompresi. Vzrůstá tak význam žhavicí soustavy, bez které by v takových podmínkách k nastartování motoru ani nedošlo. U některých motorů se ještě používá systém předehřívání nasávaného vzduchu.

Ametyst

Benzin ma bod tuhnutí zhruba mezi minus 40 a minus 60 st.C, takže lze nastartovat motor i v zimě na Sibiři. Nafta je dobrá leda pro zemědělské stroje, jako vždycky byla, a jak známo zemědělci v mrazu po poli nejezdí.

aliendrone

Já bych jen dodal k těm teplotám, že další VELMI častou příčinou špatného startování ropáků je nedostatečná komprese, díky které nedojde k samozápalu. Starší motory mají nezřídka podpálené ventily, někdy i sedla a díky tomu kompresní tlak nedosáhne potřebné výše. (potažmo vzduch se neohřeje kompresí na teplotu nutnou ke vznícení paliva) Pak hraje teplota vstupního vzduchu VELKOU roli. Zlatej benzín. ;) :)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Ametyst, aliendrone: většina NA jsou dízly, ne? A zásobování musí fungovat i v zimě, takže jen benzín není řešení.

aliendrone

Pepa25>>> No, je to asi takhle. VZNĚTOVÉ motory jsou VŠECHNY (tedy i ty na naftu) „diesel“ (to je název podle jeho vynálezce ing. Rudolfa Diesela).

Jinak pochopitelně souhlasím s tím, že „benzín není řešení“ za všech okolností. Ametyst asi chtěla (já tedy URČITĚ) vypíchnout staré známé pořekadlo milovníků motorů: „Nafta patří do traktoru“. ;) :)