marci1

Proč je vidět tak málo motýlů? 🙂

Kdysi jich bylo opravdu hodně, teď člověk zahlédne sem tam nějakého. Čím to asi je?

Samozřejmě myslím ty v přírodě. 🙂

Nejlepší odpověď
beer

Dovolím si citaci:
„Zásadním způsobem jsme změnili strukturu krajiny. Intenzifikací zemědělství a současně také lesnictví, o čemž se ví velmi málo, jsme tu krajinu zhomogenizovali. Tam, kde dříve byla drobná, jemnozrnná, pestrá mozaika políček, luk, sadů, pastvinek, opuštěných ploch, lesních lemů, alejí, malých lomů, písníků, jezírek a podobně, vznikly velké homogenní celky s ostrými přechody…
V drobné, jemnozrnné krajině se nacházela celá řada zdrojů pro živočichy, nektar, úkryt i živná rostlina, blízko sebe, protože krajina byla jemně a různě obhospodařovaná. A to se změnilo. Dnes tu máme obrovské louky i pole a stejným způsobem obhospodařujeme lesy, ve kterých vysazujeme několik málo druhů dřevin, používáme stále stejné hospodářské postupy a tak dále. Tím jsme vlastně zhomogenizovali krajinu a odstranili z ní obrovský počet stanovišť pro druhy, které teď nemají kde žít.“

Více ve zdroji

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/plane­tarium/priroda/_zpra­va/kam-se-ztraci-motyli--615713

Další odpovědi
MobilManiak

Pravda, včel a podobných mršek jsem viděl už dost, motýlů moc ne. Možná je ještě brzo, taky záleží, kde se pohybuješ.

dudu

Je to především vlivem polních monokultur a tím, že traviny se dnes sečou aniž porost dosáhne zralosti. Nedochází k vysemenění. Díky tomu byly dříve louky pestré a plné květů kde se motýli pásli a vyhřívali.

Alesh

Jsou v mých rozsáhlých sbírkách. Slečno, mohu Vás pozvat na prohlídku? 😉

Drap

Změnou životního prostředí, změnou způsobu hospodaření krajině. Kdysi byly louky plné různých druhů kytek. Podívej se dnes, tráva a jen tráva. Kopretiny které rostly uplně všude musíš pomalu hledat, petrklíče, kterých bylo na jaře žluto, dnes pomalu nenajdeš. Bylo by spousta dalších příkladů. A nejedná se to jen motýlů, Ubývá druhové pestrosti drobné zvěře a mění se i početnost zastoupení větších zvířat.

anonym

já jich vidím stále dost. moje bytná je jimi posedlá. od malovaných po přívěsky.

Kepler

Já myslím, že ještě přilítnou, někde ještě není jejich čas. Záleží to na lokalitě. Příroda se samozřejmě taky druhově mění, ale celkově to za poslední čtvrtstoletí spěje k lepšímu. Jinak ty populace taky hodně závisí na tom, jaký byl celkový rok, ne vždy je ideální. Poslední dobou to sucho…

GM

Myslím si, že je ještě brzy, ještě se nevylíhli. Jinak je u nás každý rok motýlů plno, dokonce se u nás usadily i dlouhozobky.

marci1

Málo motýlů je už několik let. Přírodě motýlci chybí. 🙂 Dlouhozobky máme u nás taky. Je zajímavé sledovat, jak se třepetají. Díky všem za odpovědi. 🙂