skywalker

proč je těžší uzvednout např.: 2-kilovou činku než 8-kilového člověka ?

Otázka je prostá, jaktože je možné že hmatatelné věci uzvedneme s větší námahou než nás jakožto člověka ? a existuje pro to nějaká matematická kalkulace ?

Odpovědi
anonym

Mylné tvrzení obsažené v otázce je založeno na úchopu – pokud uchopím břemeno stejně (tedy stejným způsobem – činku i člověka), bude k jejich (u)zvednutí potřeba naprosto stejná síla.
Samozřejmě, pokud zvednu do náruče padesátikilovou holku, budu ji zdvihat s použitím výrazně menší síly (a radostněji 😉, něž kdybych zvedal stejně těžkou činku drženou ´od těla´ – a to ještě uvažuju o zvedání ze stejné výšky!
Takže – špatně formulovaná otázka…

HonzikPernik

Rozložení sil u člověka? U činky, čím menší, tím menší rozložení → náročnější zvednout, v jednom bodě je větší síla.