Nikkol

Proč je slovo prdel sprosté a prdelačka ne?

Nejlepší odpověď
annas

Jen doplním, že slovem prdel se ve staročeštině běžně označovala zadnice, řiť, zvl. řitní otvor. Jenže časem se význam slova posunul a dnes zní jako slovo vulgární, a to i v přeneseném významu.

Pojmenování polévky prdelačka je nářeční či slovo obecné, takže se užívá v původním významu. Nemá ráz hanlivý.

Další odpovědi
chudst

Slovo je sproste pouze tehdy, kdyz mu takovy vyznam daji lide.

=============­==========
Slovo prdelačka nijak sproste neni – (v nářečích – Haná : prdelanka, Lašsko : prdelovica, Morava: podprdelačka, Slezsko : prdelůvka) je mastná polévka při zabijačce (ovarovice). Slovo pochází z výrazu všeslovanského původu : slovensky prdieť, prd, polsky pierdzieč, piard, pierdziel, ukrajinsky perdity, perdiž, rusky perděť, slovinsky prdeti, prd, srbochorvatsky prdjeti, atd. Jedná se o zvukomalebné slovo s kořenem perd-. Ve slovanštině nepochybně pod vlivem blízkého slovesa smrděti, je i náležitý slabý stupeň v kořeni, takže se obě slovesa rýmují (podobně lotyšsky pirdět a smirdět).

zdroj : K.J.Obrátil : Velký slovník sprostých slov, Praha : Kryptadia 1999
Etymologický slovník jazyka českého, Praha : Lidové noviny 1997

=============­======================
Zatimco kdyz nekoho „poslete do pr*ele“, logicky se urazi. Proc? Protoze to tak lide maji zazite. Kdyzbych vas poslal do „lumpenkjuby“ (slovo, ktere jsem prave vymyslel :)), tak pokud by zlidovelo, zalezelo by, v jakem ohledu se bude rikat. Proto je slovo „prdel“ sproste (ci spise bych rekl pri hodne prilezitostech nevhodne) a „prdelacka“ ne.

(Proc rikam nevhodne a ne sproste: kdyz nekoho poslete do pr*ele, je to jiste urazlive. Ale kdyz reknete, ze jste dala „malemu na prdel, protoze hodne zlobil“, dotycny se mozna pousmeje, ale nebude rikat, ze kohokoli urazite. A kdyz reknete, ze jste dala „malemu na prdelku“, nebude ‚nikdo‘ rikat uz vubec nic. Proste a do Xtice opakuji: zalezi, jaky tomu daji lide (= spolecnost) vyznam. Je zajimave napriklad sledovat, jak se lisi sprosta slova u nas a v Americe. Zatimco u nas jsou zalozeny prevazne na castech lidskeho tela, v Americe jsou urazky skladany hlavne z hanliveho oznaceni rodiny.)

dědapetr

Jeden člověk mě řekl,že není sprostých slov pokud se používají tam kam patří.Sprosté jsou až když je užijeme nevhodně.Sprostší je ten kdo má sprosté myšlenky.

arygnoc

skuste se v létě na koupalisti bavit na koupališti a nahlas řekněte kozy.

a zistíte, že i kozy jsou sprosté slovo.

Prdel – viz http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=prdel&Hledej=Hle­dej – podle mne není sprosté slovo. Jste neslyšela mluvit dnešní mládež?

robosobo

Recept na prdelačku
Použité suroviny receptu Prdelačka:
100 g krup | sůl | 4 stroužky česneku | 600 ml vepřového vývaru | 400 ml vepřové krve | mletý černý pepř | asi 1 lžička drcené majoránky | čerstvá majoránka na ozdobu
Postup přípravy receptu Prdelačka:
Kroupy důkladně propereme, namočíme do hrnce se studenou vodou a necháme nabobtnat. Poté je uvaříme v osolené vodě doměkka. Česnek oloupeme a utřeme se solí. Vývar přivedema k varu. Za stálého míchání do něj postupně přiléváme krev. Krátce povaříme. Do polévky přidáme uvařené scezené kroupy a česnek se solí. Podle chuti ji okořeníme pepřem a drcenou majoránkou. Rozdělíme ji do talířů, ozdobíme čerstvou majoránkou a podáváme. (Pokud nemáte vepřovou krev, můžete na polévku použít dvě jelítka.)

je to polévka!!!

Zdroj: http://recepty­.chytrazena.cz/po­levky/prdelac­ka-115512.html

anonym

takto třeba i děvka- před pár set lety znamenalo dívka (jakákoliv), dnes je to trochu vulgárnější ;D

tak sem si vzpomněl, na ZŠ sme na WC mluvili s kámošem o referátu do dějepisu, tak sem mu říkal, jak sem to napsal:
„...... a dím vznikla nová knihovna“ než sem stačil říct poslední slabiky, tak mi kámoš nechtěně přibouchl palec do dveří a já sem ty poslední 2 slabiky zakřičel na hlas ;D
no, jak na schvál mě slišela učitelka a na konec sem dostal poznámku, že se nevhodně vyjadřuji o přestávce a lřu učitelům ;D