Avatar uživatele
JájsemRaibek

Proč je přistávací dráha tak zvlněná?

Že by to sloužilo ke zbrždění přistávajících letadel? To se mi nezdá. To neumí vytvořit rovnou dráhu?
Proč je tak zvlněná?
.............
Foto z letiště Ruzyně.

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, Lamalam, gecco, BergySeltzer před 2533 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Prostě kopíruje terén. To zvlnění je ve skutečnosti nepatrné, zvýrazňuje to perspektiva a záběr teleobjektivem. V letadle to nikdo nezaregistruje.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Vzhledem k tomu, že jde o stovky metrů a také o zkreslení objektivem, je toto zvlnění nepodstatné a určitě nemá žádnou funkci. A umělé vyrovnání terénu v tomto rozsahu by bylo asi zbytečné a neekonomické.
Ale z letové terasy jsem si toho ani nevšiml.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
gecco

Osobně se domnívám, že jde o vlastnost terénu – pro přístání ani odlet nemá zvlnění dráhy, domnívám se, valný vliv…
Na světě jsou i mnohem hrbatější letiště)..
😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lamalam

Tomu říkáš zvlněná dráha? Tohle http://airser­vice.sk/letis­ka/letisko-courchevel.html je zvlněná dráha.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Dochy

Už jsem viděl podobnou fotku, tuším z ČB. Zkreslení z teleobjektivu (teda ono to není skutečné zkreslení, ale náš mozek tento záběr nedokáže správně přirozeně vyhodnotit. Ta dráha má na délku řádově 3km. a je v záběru celá. Ty výškové rozdíly dělají řádově 10 metrů. To se na té délce ztratí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

Tak jsem to ze zajímavosti změřil. Je to tak, jak píše Kepler. Jde o zkreslení teleobjektivem. Na záběru je vidět téměř 3000m dráhy. Přestože se to nezdá, vzdálený konec (začátek 06) je výš. Maximální výškový rozdíl na celé dráze je pouhých 17m (349–366mn.m.). Se směrem to nemá nic společného. RWY 06/24 je obousměrná.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
still

Já myslím, že je to schválně. Jak přistávají ze vzduchu, tak se jim tak líp přistává, když je dráha mírně z kopce o_O

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava