JájsemRaibek

Proč je přistávací dráha tak zvlněná?

Že by to sloužilo ke zbrždění přistávajících letadel? To se mi nezdá. To neumí vytvořit rovnou dráhu?
Proč je tak zvlněná?
Foto z letiště Ruzyně.

Nejlepší odpověď
Kepler

Prostě kopíruje terén. To zvlnění je ve skutečnosti nepatrné, zvýrazňuje to perspektiva a záběr teleobjektivem. V letadle to nikdo nezaregistruje.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Vzhledem k tomu, že jde o stovky metrů a také o zkreslení objektivem, je toto zvlnění nepodstatné a určitě nemá žádnou funkci. A umělé vyrovnání terénu v tomto rozsahu by bylo asi zbytečné a neekonomické.
Ale z letové terasy jsem si toho ani nevšiml.

gecco

Osobně se domnívám, že jde o vlastnost terénu – pro přístání ani odlet nemá zvlnění dráhy, domnívám se, valný vliv…
Na světě jsou i mnohem hrbatější letiště)..
😉

Lamalam

Tomu říkáš zvlněná dráha? Tohle http://airser­vice.sk/letis­ka/letisko-courchevel.html je zvlněná dráha.

Dochy

Už jsem viděl podobnou fotku, tuším z ČB. Zkreslení z teleobjektivu (teda ono to není skutečné zkreslení, ale náš mozek tento záběr nedokáže správně přirozeně vyhodnotit. Ta dráha má na délku řádově 3km. a je v záběru celá. Ty výškové rozdíly dělají řádově 10 metrů. To se na té délce ztratí.

Hlada

Tak jsem to ze zajímavosti změřil. Je to tak, jak píše Kepler. Jde o zkreslení teleobjektivem. Na záběru je vidět téměř 3000m dráhy. Přestože se to nezdá, vzdálený konec (začátek 06) je výš. Maximální výškový rozdíl na celé dráze je pouhých 17m (349–366mn.m.). Se směrem to nemá nic společného. RWY 06/24 je obousměrná.

still

Já myslím, že je to schválně. Jak přistávají ze vzduchu, tak se jim tak líp přistává, když je dráha mírně z kopce o_O