dust8

Proč je někdy u prodejců naprosto automatické dát účtenku a jinde se stejně zeptají, jako by to byl problém vytisknout?

Nejlepší odpověď
anonym

ti co se ptají prostě předpokládají, že část svých příjmů nepřiznají. Pokud řeknete ne nepotřebuji účtenku, oni zpravidla příjem s konkrétní zakázky nezdaní.

Další odpovědi
Dochy

Osobně si myslím, že většinou ani nepůjde o žádnou černotu. Ale když se pak účtenky vedle pokladny hromadí, padají všude kolem… Cena kotoučku je poměrně mizivá (4–15kč)… Ale také jsou tam poměrně nepříjemné chemikálie. Osobně bych se také snažil zbytečnému tisku vyhnout.

Herjulfson

Nemohu úplně souhlasit s ge0rgem. U části může být důvodem nepřiznání zisku, ale je tady ještě jedna skupina, která prostě lístky tiskne zbytečně, protože je lidé nechtějí. Za těchto okolností je to zbytečný náklad, když si náseldně účtenku nevezmete a skončí v koši. Ve všem se nedá tak „šulit“ jako např. v hospodách – vykážu dva uvařené guláše a prodám jich padesát…

dudu

Účtenku je prodejce povinen vystavit pokaždé a bez ptaní. Pokud tak neučiní a přitom cena obsahuje i DPH, pak se nezákonně obohacuje. Proto např. nechápu předsedu ODS Fialu, když vykřikuje, že až se vrátí do vládu, ihned tu nenáviděnou EET zruší. Míní snad obnovit staré pořádky kdy nekradl jeden, nýbrž všichni?

miroslav.bk

Na tohle povim vlastni nazor – nejsem sice prodejce, ale uctenky take vystavuji (taxikar). No a proc se ptam a netisknu automaticky (taxametr vezi vzdy! a povinny zaznam o preprave, ktery se archivuje, se taktez tiskne automaticky)? Protoze ucet chce „jeden clovek ze sta“ a co pak s temi zbytecne vytistenymi uctenkami? Neni to o cene kotoucku, ani o case, dokonce ani o pokusu o kraceni dani/nepriznavani trzeb apod., ale o principu.

Zakonnou povinnost (bezici taxametr, tisk zaznamu o preprave) si plnim a na zaver se proste zeptam: „Ucet si prejete vytisknout?“. Pokud zakaznik chce, je to otazka stisknuti dvou tlacitek a par sekund casu. Vetsinou ale o uctenky zajem neni a proto je zbytecne netisknu. Tot treba muj nazor.

Zdroj: Osobni zkusenost.

kelley

Dudu: právě že není povinen! Jen na požádání, viz třeba.: https://www.co­i.cz/faq/2-je-prodavajici-povinen-mi-vystavit-doklad-o-koupi/

elkon

To se musíte zeptat jich.

Mc Merkurion

@ge0rge: … tak například se na to pravidelně ptaj v mekáči … živnostník, co to nechce přiznat, ti dá na výběr ze dvou cen: S a BEZ papíru předem …

anonym

samozřejmě pro to mají řadu výmluv jako „papír je drahý“ nebo „šetříme životní prostředí“ a podobně ale ve skutečnosti je za tím opravdu jen ta snaha ušetřit na daních. O ten papírek nikomu nejde, ale takhle na rovinu vám to neřeknou 🙂

Herjulfson

Tak mi o ten papírek jde. Máme malý obchůdek a každá položka je za minimum, zisk minimum, v místě kde není zrovna kupní síla jako ve velkých městech. Manželce to vydělá tak něco málo přes minimální mzdu, ale máme to doma. Nějak si nedovedu představit jak by manželka vedla sklad kdybych tam měla ofiko zboží a bokovky při tolika položkách. A také jak bych dosáhl slevy, kterou si vyjednám jako právnická osoba (možná by to šlo, ale nezkoušel jsem to, protože mě to ani nenapadlo). Lístky tiskneme automaticky, protože systém, který máme to ani jinak neumí. Čili pořád plný odpakový koš. Následně tím plníme kontejnery (jen čekám až někdo přiletí, že bychom to měli platit). Z mého pohledu je to náklad navíc, který je zcela zbytečný. Navíc to zdržuje zákaníky než nám vše přechroupe náš jednoduchí IT system. I přesto jsem zastáncem EET. Pokud bych snad chtěl podvádět, nebyl by v tom žáný problém, protože na malém městě se všichni známe. Navíc i ty lidi z finančáku co u nás už byli na kontrolu EET znám. Prostě nedělám si iluze, ale pokud bych si opravdu myslel, že všetci kradnů, tak to by bylo špatné. I ta atrapa kamery v obchodě by musela být skutečná… a já bych měl určitě zbrojní průkaz.

anonym

abych ale nebyl na živnostníky zlý – trochu to tak z odpovědi vyznívá. Dělají tak ve velmi malém měřítku to co ty velké firmy dělají ve velkém pomocí prostředků daňové optimalizace. Taková velká firma přesune sídlo do daňového ráje a neplatí daně téměř žádné – legáně, zní to dost absurdně, že ? Parazitovat se dá ve velkém a legálně 🙂 … tohle by si žádný živnostníček dovolit nemohl. Neplatí tedy to podivné přesvědčení, že živnostníci jsou parazity systému, těch pár grošů, na které si takto přijdou navíc mají tvrdě odmakané a většině se vyplatí dělat to raději na 100% poctivě a neriskovat že se jim na záda pověsí berňák která neřeší problém daňových rájů zato si ale velmi často na malého živnostníka dupne, protože je to pohodlné a bez rizika nějakých zpětných žalob …

jirkajirka

V loňském roce mě prováděli rekonstrukci domu dvě firmy.Zatelení venkovních zdí a druhá dělala novou střechu. Oboje měly dotaz zda část materálu z místní pily může být bez dokladu.