milo_wade

Proč je nejvíce hradů a zřícenin v Čechách, resp. ve Středočeském kraji, a ne třeba na Moravě?

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že to souvisí s Prahou. Ta se stalo významnou už v 6. století n. l. .

Praha – Hrad, sídlo králů. Ti také budovali hrady v okolí, zakládali města atd. – např. Karlštejn a Karel IV. atd.
.
Ššlechta nechtěla zůstat pozadu, tudíž stavěla hrady a zámky, některé šlechtické rody nebyly české, měly sídla i v jiných zemích, takže u nás je opustily a hrady pustly. atd.

Nebo dobývání hradů v době válek, např. husitství, švédské války atd. Hrady byly zničené, nebyly obnovovány, takže se staly zříceninami.

--
Podívejte se např. na Trosky a dovíte se víc.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Trosky_(hrad)

O historii Prahy se dovíte v odkazu od autorky Natálie Růžičkové

https://www.pra­ha.cz/mesto-praha/historie-prahy

Další odpovědi
Kelt

Jak nejvíce? To je třeba vložit nějaký odkaz. A pokud jsi se díval, tak to porovnej s historií, s obchodem. Kde se zakládala města, stavěly hrady, kudy vedly obchodní stezky, nebo byly přechody do jiných zemí. Tehdy se nechodilo na Katastrální úřad, ale hledělo se na to, že takový hrad plnil obrannou funkci a musel chránit lidi před nepřáteli. A pokud tomu napomáhal terén a krajina, tak proč ne?

Mc Merkurion

… ale dyť to nejni pravda … kde to psali ???

Pepa25

Opravdu jste to počítal?
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kategorie:Sez­namy_hrad%C5%A­F_v_%C4%8Cesku_po­dle_kraj%C5%AF

led

Na novom vyhľadávači seznamu
nájdete podrobnú mapu s hradmi v Českých zemiach