bolak

Proč je hod kladivem zařazenej do lehký atletiky, když to kladivo váží přes 7 kilo?

Nejlepší odpověď
annas

Proč je lehká atletika lehká??? Proč byl hod kladivem zahrnut do LA? Podle toho, že LA je svižná, pružná, sportovec se pohybuje s lehkostí, pro přihlížející se zdá snadná???

Domnívám se, že jiná možnost výběru mezi disciplínami tehdy nebyla. Mezi disciplíny LA se zařazovaly sporty, které měly vztah k tradici a k zemi, v níž se různé přebory konaly.

Kolébkou organizované atletiky se stalo antické Řecko, kde byla atletika hlavní náplní antických olympijských her. Starověký pentathlon (pětiboj) obsahoval kromě zápasu i běh, skoky, hod diskem a hod oštěpem. V době feudalismu se pěstovaly běhy, skoky a hody v rámci lidových her a slavností jako nenáročná zábava bez přesných pravidel.

Začátky atletiky jako novodobého sportovního odvětví jsou spjaty s Anglií. Již v 17. století se zde konaly závody v běhu, především na dlouhé vzdálenosti. V programu závodů se začínají objevovat i technické disciplíny, tj. skok do dálky a do výšky, vrh kamenem, hod kriketovým míčkem a kladivem. Ve 2. polovině 19. století se začíná atletika šířit z Anglie na evropskou pevninu i do zámoří. Atletické federace jednotlivých zemí Evropy vznikly převážně koncem 19. století, zejména vlivem novodobých olympijských her.

pokračování v odkazu

http://www.gre­gys.estranky.cz/clan­ky/historie-lehke-atletiky.html

Stejně jako ostatní sporty, hod kladivem má dlouhou historii. Sport se vyvinul již před staletími na britských ostrovech. Vztahuje se přinejmenším ke starým irským Tailteann her (cca 1800 př. n. l), Hovoří se o tom, že soutěžící házel kolem od vozu, uchopil jeho nápravu, nebo použil velký kámen připojený na konec dřevěné rukojeti. Již v 16. století se v soutěžích házelo originálním kladivem v Anglii – např. kovářským kladivem. V r. 1900 se se toto házení stalo olympijskou disciplínou jako návrat k tradici

http://transla­te.google.cz/tran­slate?hl=cs&sl=­en&u=http://trac­kandfield.abou­t.com/od/hammer­throw/a/hamme­rrules.htm&prev=/s­earch%3Fq%3DGrou­nds%2Bhammer%2Bthrow%­2Bin%2BAthletic­s%26client%3Dfi­refox-a%26hs%3Dcz7%­26rls%3Dorg.mo­zilla:cs:offi­cial%26channel%3Drcs

Doplňuji:
Jak jsem uvedla, v novověku se lehká atletika objevila nejdříve v Anglii, odkud se rychle šířila do celého světa, proto také byl hod kladivem zařazen mezi disciplíny LA. Skotské lehké kladivo má má celkovou délku ne větší než 4,2 stopy (1,28 m), váhu 16 lb (7,26 kg), bylo vlastně nejlehčím v hodu skotské těžké atletiky..

Atletický program I. OH1896 byl stanoven Mezinárodním olympijským výborem, obsahoval 12 disciplín a byl určen pouze pro muže. . Dělení vycházelo ze starořeckého členění disciplin. Atletické discipliny byly součástí starověkých olympijských her. Postupně docházelo ke změnám disciplín..

Znova do historie: Skotské hry
Víc než tisíc let se konají pravidelná setkání Skotů, na nichž oslavují svou přírodu a historické dědictví jak v soutěžích, tak i v hudbě, tanci a atletice. Tyto soutěže jsou vlastně nejniternější součástí skotské kultury.

Atletické disciplíny Skotských her se podobají těm, které zavedli už králové Kenneth a Malcolm. Hry se většinou skládají z házení něčeho někam. Říká se tomu „těžké disciplíny“, protože nejlehčím, čím se hází, je šestnáctiliberní kladivo (7,26 kg) a váha vzrůstá až ke sto deseti librám (50 kg). Disciplíny jsou rybářské – pokládání kamene, hornické – házení kladivy, farmářské – házení závažím nebo balíkem slámy a lesácké – házení kládami.

Váhově nejlehčí kladivo pak bylo zařazeno mezi lehkou atletiku na OH v r. 1900.

http://www.ci­garclubmagazi­ne.cz/cestopis-a-mistopis/p458-skotske-hry-highland-games/?pass18=true

a další zdroje

Další odpovědi
autacek

Protože těžkou atletiku ještě nikdo nevymyslel 😉
Doplňuji:
Ok, ty bys tomu sice uvěřil, ale odpověď zní, že je to tak rozděleno a 10tikilové náčiní není v kontextu s ostatním, nic.

http://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Atletika

lehká atletika (dnešní vnímání slova atletika, obsahuje běhy, skoky, vrhy a hody, chůzi a víceboje)
těžká atletika (obsahuje zápas, vzpírání a silový trojboj)

Reezo

protože 7 kilo není pro chlapa žádná váha? 🙂

marci1

Hod kladivem je zařazen do lehké atletiky proto, že lehká atletika vyžaduje obratnost. Těžká atletika naopak sílu.

briketka10

jako bolaku žes nenašel nic o těžký atletice jo,
Osoby křehčí tělesné konstrukce pěstují lehkou
atletiku, tennis a jiné sporty, kdežto osoby silnější
provozují sporty mužnější, jako jsou vzpírání břemen,
zápas, rohování, veslařství atd.
tak hele hele celej román :))

http://www.bo­dybuilding.cz/zde­nic/tezka_atle­tika_I.html
dále taky WIKI

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­tletika

bolak

marci1: to je zajímavá teorie, ale hned ti ji zbourám, :) protože hod kladivem potřebuje stejně tak sílu jako obratnost a stejně tak v zápase se bez obraznosti neobejdeš..a jsme tam kde jsme byli

přece když se určovalo který sport bude kam patřit, tak musela bejt nějaká šablona podle který jeli, ne?

bolak

autacek: ano, wikipedii znám taky, sice ses v doplnění opravil, takže tvoje odpověď už není blbost :), ale odpověď namojí otázku stejně neobsahuje nebo jaká je tedy definice lehké a těžké atletiky?

Já hledal a nenašel, takže doufám že někdo umí hledat lépe.

bolak

autacek: ale prdlačky, těžká atletika normálně je, zeptej se ocka, ta má stříbrnou medaili z Pekingu

gagaga

?? ve vesteni ?

briketka10

bané z těch malejch kuliček co
pocházej z Francie Pétanque a
tenkrát se tu přela s barnajkou
si moc dobře pamatuju, že má
certifikát na francoušžtinu ..
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C3%A9tan­que

annas

Prošla jsem několik českých i anglických stránek Jednoduše konstatování, že hod kladivem byl kdysi součástí anglického sedmiboje. Začala éra moderní atletiky, která se rozšířila i do ostatních zemí. Nakonec hod kladivem byl nařazen do novodobých olympijských her v r. 1900.

Mezi technické disciplíny lehké atletiky patří hod oštěpem společně např. s vrhem koulí, hodem diskem, hodem kladivem, ale i skokem do výšky nebo skokem do dálky. Vrhy a hody však lze začlenit do jedné skupiny pod názvem silově rychlostní disciplíny.

Výkon závisí na perfektním koordinačním zvládnutí pohybu a zároveň také na vyvinuté síle při odhodu, která určuje rychlost náčiní. Ta je společně s úhlem odhodu jedním s nejpodstatnějších faktorů ovlivňujících délku hodu či vrhu. Pro tyto disciplíny je typická „gradace vyvíjené síly k momentu odhodu“ (Havlíčková, 1993).