Avatar uživatele

Proč hoří saze ?

Odpovědi:

Avatar uživatele

Proč hoří uhlík?
;-)
Při vyšších teplotách je uhlík poměrně afinitní ke kyslíku, takže jakmile se jej podaří dostatečně zahřát, saze přímo ´bouchnou´...


Avatar uživatele

Jsou to nespálené zbytky hoření. V komíně je nedostatek kyslíku, teploty kolem 1000°C. Pak stačí stačí neopatrnost, vybírat ze spodních dvířek při topení saze, nasátí vzduchu z prasklin komína, to má i vedlejší účinek, špatný tah a dehtování (vytváření dehtu v komíně).Nejlépe hasit pískem, použít kominickou kouli, srazit saze ze stěn dolů a znova písek, opakovat do uhašení. Někdy se používá i síra.


Avatar uživatele
Stříbrný

Saze, to je v podstatě uhlík, který se vyskytuje ve dvou modifikacích diamant a grafit, které se liší svými vlastnostmi, vodivost, hustota a pod.
Uhlík se slučuje za vyšší teploty s kyslíkem, oxiduje se na oxid uhličitý, při nižší teplotě vzniká oxid uhelnatý. Navíc saze se vyznačují velkým povrchem, čehož se využívá při pohlcování nějakých látek a umožňuje lepší slučování s kyslíkem. K hoření je potřeba hořlavou látku - saze, teplotu - té se dosáhne a přítomnost kyslíku obsažený ve vzduchu. Pozor, při určité koncentraci práškových sazí ve vzduchu může vzniknout výbušná směs!!


Avatar uživatele
Stříbrný

jsou mastný.A je to uhlík a ten za určitých podmínek hoří.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

cochee

Kelt: modifikací uhlíku je o dost víc než jen grafit a diamant, i když jsou vzácné, některé dokonce připravené uměle. Saze jsou spíše přechodovým stavem mezi grafitem a amorfním uhlíkem.

 

Zajímavé otázky v kategorii Bydlení a zahrada

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1122
Zlatý mosoj 932
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 340
Zlatý Kepler 293
Zlatý Hlada 260
Zlatý marci1 257
Stříbrný elektrikář 247
Zlatý annas 240

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.