Kroupič

proč Hamlet kouká lebce do očí ?

Nejlepší odpověď
annas

Lebka je připomínkou smrti, symbolem fyzického zhroucení po smrti druhého a uvědoměním si toho, že smrt je nevyhnutelná pro všechny. Hamlet pohledem na lebku rozvíjí svou fantazii, vzpomíná na toho, jemuž lebka patřila (dvorního šaška), uvažuje o sebevraždě. Ve svých úvahách si Hamlet uvědomuje, že smrt stírá rozdíly mezi lidmi – bohatými či chudými. Všichni se rozpadnou na prach stejně jako kosti těch, kteří jsou už dávno pryč.

Další odpovědi
quentos

Copak má lebka oči? ;{)>

Damiana

Jen doplním Annas, že ten šašek se jmenoval Yorick.
Každý také zná Hamletův slavný monolog, kdy princ dánský, třímaje lebku, deklamuje „být či nebýt, toť otázka“ (popř. „žít či nežít, to je oč tu běží“). A právě lebka je omyl, k monologu vůbec nepatří. Hamlet sice nad lebkami přemítá na hřbitově: „Ta lebka mívala jazyk a taky kdysi zpívala. Jak surově ten chlap jí tříská! Jako by to byla skráň Kainova.“ – ale svou řeč o bytí a nebytí pronesl nejméně o deset obrazů dříve.

dudu

Vaše otázka je zajímavá, stejně jako dokolaná je již tradičně odpověď paní Annas. Pokud začneme laškovat s fantazií, některé volnomyšlenkáře může i napadnout, že lebka byla žena. Pak mladému princi sice už nezbylo, než vycházet z reality, ale možná by u původní majitelky zbytku skeletu rád popatřil i její jiná místa dle toho byl-li horňák, či dolňák. Pan Shakespera mně snad promine…

led

Hamlet svoj pohľad vyjadruje svojim monológom. nevidí lebku, ale vidí „úbohého Yoricka, kráľovho šaša, človeka mnohých tvári, znalca života“ človeka sprevádzajúceho jeho detstvo, učiaceho spoznávať život nielen kráľa a jeho dvoranov, ale i život okolo hradu.
„Pak za úsměv jsem dobře uměl skrýt
i hněv, i hořkost, tajné roztrpčení.
Tohle mne šašek stačil naučit…
ubohý Yorick… už tu dávno není…“
http://www.wy­sotsky.com/1029­.cs_/166.htm