Fienir

Proč fantasy literatura není za rovnocennou s ostatními žánry?

Setkávám se s tím už od školy, mezi povinnými knihami moc děl nebylo, učitelé a profesoři tento žánr považovali za něco méněcenného a pokud možno jej přeskakovali a ve společnosti knihomolů taky fantasy literaturu moc nemusí. Přitom fantasy literatura nabízí neskutečně úžasný prožitek, se kterým se člověk v reálném světě nesetká (magie, draci, v extrémních případech i cestování v čase).

Nejlepší odpověď
annas

Záleží na tom, zda vás zajímá 1. názor odborníků, neb 2. laiků, kteří řazení literatuy vidí jiínak.

Ad 1. Máte-.i tedy zájem, podívjete se na názory literních kritiků atd., jak zdůvodňují.

Ti mají určitě jiný pohled na literaturu než čtenáři. Já osobně ji nějak nemusím.. Je to zřejmě tím, že u nás bylo této literatruy málo, ale nelíbí se mně
magické bytosti, různého vzezření,, netypické chovájní pro lid.

Pohádky, mýty i báje jsem četla, nevadily mně, protože víc připomíínaly reálný svět. Jinak mám svou fantzii, přdstavy, ale ten žánr mě neoslovuje.

Není to jednoznačné, protože I tato literatura má svou historii.

Obecně se literatura fantasy řadí í mezi tzv. fantastiku . Tento pojem zahrnuje literární žánry jako je science fiction, fantasy, horor. "Patří sem tak taková umělecká díla, ve kterých jsou představy vytvořené fantazií konfrontovány s představami získanými poznáním a zkušeností. "
Definice z https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Fantastika

Z hlediska literatury se stále řadí mezi literaturu okrajovou – někdy i z toho důvodu, že ji autoři napsali vede svých významnějších děl, jinak z toho důvodu, že je třeba rozlišit

jaký zaujímá postoj k realitě, tedy jako nástroj jejího poznávání;,
nebo jen jako společensky utvořený žánr, jen jako propstředek pobavení atd.

"Zároveň [Fantasy: Encyklopedie fantastických světů] jasně definuje její funkci.

Odmítá moralitu, didaxi, politickou tendenčnost i kultivaci estetického cítění, stanovuje si jediný cíl: ‚přenést obyčejného čtenáře..do říše fantazie a neomezených (ne)možností a poskytnout mu to pravé potěšení z četby.
Tato definice vlastně prozrazuje, proč se fantasy stává téměř výlučně četbou mládeže a proč tíhne k umělecky pokleslému čtivu.“
(TOMAN 2011: 12)
https://digilib­.phil.muni.cz/bit­stream/handle/11222­.digilib/134155/S­pisyFF_433-2015-1_8.pdf

I když vždy to tak není.. Čtou ji i dospělí, vznikla i díla kvalitní.

Stále si hledá místo, protože do roku 1989 tato „kapitalistická“ literatura byla špatná, zatímco „socialistická“ se objevovala jen v menší míře., spíš se objevovaly jen některé její prvky v dílech některých autorů.

Komu se líbí, jeho věc, já mám raději klasiku, tře a i Annu Kareninu od L. N. Tolstého. a Vojnu a mír.

Další odpovědi
aliendrone

A já „přitopím“! Proč sci-fi literatura není za rovnocennou s ostatními žánry?

Zvláště pro mladé (většinou, ne pro všechny) je utrpení číst třeba Tolstého. Já jsem k tomu dorostl až po třicítce, no. :)

Možná to je tím, že starého psa novým kouskům nenaučíš nebo tak něco. ;) :D :D

Kepler

Prostě to jsou jen pohádky, spíše pro dospělé. Já sice fantasy nemusím, ale když se to někomu líbí, prosím. Já jsem příznivcem sci-fi a dost mě míchá, že se to někdy hází do stejného pytle s tímto žánrem. Pro tebe je to úžasný zážitek, u mně to vyvolává jen úsměv.

Doplněno pro Arciuber: neberu to moc vážně, nakonec je to odpočinkový žánr. Ono vážně se nedají brát i některá sci-fi, kde se naprosto nevzdělaní pisálci (i tvůrci filmů) dopouštějí naprosto elementárních chyb a taky ve mně vyvolávají úsměv. Proto mám radši díla, která si to označení „sci“ zaslouží. Ta, co jsou jenom „fi“ nemusím.

anonym

Ve školách spíše proto aby učitele mohli čtení studentům více znepříjemnit, protože fantasy se mladým lidem čte přece jen lépe.Stejný případ je i u sci-fi. A ve společnosti knihomolů? No s tím musím nesouhlasit, já se za knihomola považuji a fantasy mám rád stejně jako sci-fi.

Pro Keplera: Problém je v tom, že to berete moc vážně. Tyhle žánry jsou především na odreagování, pro lidi ve stresu nebo osamělost spíše ideální, nebot se přenesete do úplně jiného světa. A ano taky mě občas štve, že sci-fi a fantasy se hází do jednoho pytle asi jak jablka a hrušky ale podobné prvky mají. (prostředky a technonogie nereálné nebo pro nás nemožné, cizí humanoidní rasy – fantasy(elfové, trpaslíci), sci-fi (různé mimozemské rasy, roboti atd.), cestování časem je v obou žánrech taky možné a myslím, že existuje dokonce podžánr kdy se sci-fi smíchá přímo s fantasy.

ivzez

Protože nemá kvality ostatních žánrů.

Emefej

Nerozděluj literatururu na rovnocennou a nerovnocennou. Čti to, co tě baví.

aliendrone

Keplere>>> Já myslím, že pohádky jsou veškerá beletrie. Vysvětli mi, PROČ je třeba Sienkiewiczův „Quo vadis“ je HODNOTNÁ literatura (oceněná Nobelovkou!), když je to TAKÉ pohádka?

A co třeba ve sci-fi Herbertova „Duna“? Také exemplární pohádka! (ale pokud přisoupíš na DOST MIMÓZNĚ šílený koncept autora budoucnosti [dle mě VELMI nevědecký!], je to úžasně čtivá kniha!)

Myslím, že Arciuber to trefil – jde případ od případu o konkrétní díla, některá jsou nanic, jiné jsou vynikající! Mohl bych napsat spoustu příkladů „bezcenné“ klasické literatury, stejně jako sci-fi nebo fantasy.

Hele, četls třeba od Resnicka „Kirinyagu“? Hugo award! A přitom je to podle mne úplný odpad! Podobně jak díla Davida Brina (také „velký mistr sci-fi“) – prostě někomu MUSÍ udělit cenu, no. Vím, že jsi fanda starších (a i podle mne KVALITNĚJŠÍCH) děl, kdy to"sci" mělo ještě váhu – porovnej „Kirinyagu“ třeba s Clarkeovým „Setkání s Rámou“! V konkurenci takových děl by Resnickova zplácanina se uplatnila pouze jako nouzový toaletní prostředek!!

S fantasy je to stejné – nejde jen o všeobecně uznávaného Tolkiena, mně osobně se moc líbí díla Poláka Sapkowského (popravdě O DOST VÍC, než západní fantasy včetně Tolkiena – s vyjímkou Poula Andersona, jeho drsnější pojetí mi prostě sedí, no). Přečti si Zaklínače (začni povídkami, abys „vstoupil do světa“, pak budeš víc rozumět celé „Zaklínačské“ pentalogii), myslím, že změníš názor. Dokonce bych se i vsadil! ;) :D :D

Prostě nechápu, CO je na „Quo vadis“ tak MEGASUPER, že je to „hodnotná literatura“, zatímco třeba Herbertova „Duna“ ne! :( Jistě, „Quo vadis“ je pěkná, zajímavá a čtivá kniha, dá se číst opakovaně, ale to je asi tak všechno. To ovšem „Duna“ také. Takže co? ;) :D :D

Kepler

Quo vadis jsem bohužel nečetl, Dunu ano. Ale asi bych rozlišoval spisovatelovu fantasii na reálném základě a čirou fikci na základě neexistujících analogií. Samozřejmě Clarke je mým nejoblíbenějším autorem, přečetl jsem od něho asi všechno, co u nás vyšlo. Právě pro jeho vědecký přístup, on vlastně i vědec byl. Samozřejmě i sci-fi můžou být brak, některá „díla“ byla tak strašná, že jsem nedočetl ani do konce první kapitoly. Ale tak je tomu ve všech žánrech.

aliendrone

Yup, Clarke a jeho generace psát SCI-fi uměli! Tam byla věda (byť třeba i fantastická) důležitým faktorem. Veskrze VŠICHNI tehdejší autoři sci-fi měli tituly z exaktních vědeckých oborů, nejen Clarke. Asimov biocheme, Niven matematika, Heinlein inženýr…

Podle mne to celé podělala Ursula Le Guin (pche >>> „středověká romantická literatura“ – takže co můžeš taky chtít, že?), od které se začaly psát spíš „normální“ romány, kde věda slouží… no vlastně k ničemu.

Spíš bych to popsal takto > „Chci napsat román, ale protože umím napsat leda tak e-é, napíšu sci-fi román, tam sežerou všechno.“ Pochopitelně takový autor ví o vědě maximálně „suché z nosu“ – a podle toho taková sci-fi vypadá.

anonym

ivzez A četla jste někdy nějaké kvalitní fantasy? Pána prstenů, Hru o trůny, Hobita a podobně? Ted nemyslím filmová zpracování. Například Pár prstenů je dodnes legendou svého žánru a dalece předčí i knihy jiných žánrů. Proto neplácejte nesmysly. To zpracování je zcela úžasné a může to pochopit jen ten kdo to četl.Naopak mnoho knih jiných žánrů nedosahuje takových úspěchů, musíte pochopit že žánry jako fantasy a sci-fi jsou především pro dospívající. Mozek dospívajícího do zkrátka vnímá jinak a více se zasnívá než dospělý. Samozřejmě že ne každého tohle baví.

ivzez

Já zrovna tyhle příklady nemám zařazeny do fantasy…
Měla jsem na mysli, ty, jejichž autoři ani nezvládají vlastní jazyk.