bolak

Proč člověk při jezení citrónu přivírá oči a při jezení křenu ho štípe v nose?

Odpovědi
anonym

No to proto, aby měli ten správný škleb. Bylo to v jedný pohádce. Ale to bylo o kysaným zelí.

exit47

Tak ono je to různé. Někdy to mají na svědomí „Silice (éterické neboli esenciální oleje) jsou těkavé, často jsou vonné a mají palčivou chuť. Jsou velmi těkavé i při nízkých teplotách.“
Což bude třeba případ cibule, nebo u Chilli papriček je to zase Kapsaicin, který patří mezi Alkaloidy. Prý má obranou funkci („často hořká chuť a silná toxicita“) a u citrónu, bych to viděl zase na nějaké kyseliny. No a když to mají být obrané látky. Co slouží rostlinám, jako ochrana před býložravci, tak všechny kyselé obličeje, štípání vnose a slzení při krájení cibule. Budou pravděpodobně obrané reflexy a nebo důsledky působení těch látek, které můžou být samozřejmě individuální, když si na ně člověk třeba zvykne, tak proti tomu bude víc imunní. Než člověk co s těmi látkami přijde prvně do styku.

Zdroj: wikipedia.org a google.com