replicator

Proč chodíme po dvou?

Je s tím akorát plno problémů ze zády a jiné zdravotní problémy.
Četl jsem, že prý je chůze po dvou o 75% méně náročná, jenže to je nám dnes k ničemu když všude jen sedíme.
Nebylo by lepší doma chodit po čtyřech a do obchodu po dvou?

Nejlepší odpověď
marci1

Chůze po dvou byla vykládána jako adaptace na otevřené prostředí s vysokou savanovou travou, kdy vzpřímený postoj umožňoval dříve zmerčit nebezpečí. Navíc vystavoval přímému slunci menší část těla než při chůzi po čtyřech, čímž pomáhal bránit přehřátí.
Další teorie je uchopování nástrojů do „předních“ končetin, či matčina náruč.
Pokud se ptáme, proč je chůze po dvou tak výhodná, odpověď zní – pro jednotlivce zas tak výhodná být nemusí, ale pro člověka jako druh (respektive pro všechny druhy člověka a jeho blízké dvojnohé příbuzné) měla klíčový význam. Bez ní by lidé nikdy nebyli lidmi.:-))
Podrobněji v odkazu:
https://www.pri­rodovedci.cz/zep­tejte-se-prirodovedcu/729
Doma si klidně můžeme chodit po čtyřech a třeba i při cviku „kočičí hřbet“. Venku jen s rukavicemi na rukou. 🙂

Další odpovědi
Kepler

Marci to vysvětlila dobře. Naše páteř se ale neadaptovala nejlíp. Způsob pohybu po čtyřech jsme ale zcela neopustili. Třeba při pohybu v náročném terénu. Asi se opakuju, ale Valaši to znajů aj inak, jako přední náhon: dajte mi kožené rukavice a ruky na zem. Já už dondu dom sám.

nyjono

Co ti brání chodit doma po čtyřech?

Mc Merkurion

… a to tvrdí kdo? … do určitého věku lezeme po čtyřech a později, v určitém stavu taky …