Kepler

Proč chce ministerstvo obrany nakupovat radary v zahraničí?

Tady mi už zůstává rozum stát. Tesla Pardubice (nyní ERA) je od 70. let světová špička ve vývoji pasivních radarů (Ramona, Tamara, nyní Věra). Je to zbraň strategického významu, která v USA vyvolala zděšení, protože dokáže odhalit i letouny stealth a sama je neodhalitelná. USA dokonce díky zbabělosti našich politiků zabránila jejich vývozu do Číny. Že by další obří korupce?
https://www.no­vinky.cz/doma­ci/412211-radary-za-3-6-miliardy-nabidly-vlady-francie-izraele-a-svedska.html
http://www.techblog­.cz/technologi­e/pasivni-radary-jako-strategicka-zbran.html

Odpovědi
marci1

Ve zdroji jsou uvedeny podrobně důvody.
„Armáda bude také čekat na postup vývoje nové generace radaru Věra z dílny pardubické společnosti ERA. Radar Věra patří mezi pasivní systémy, sám nic nevysílá a funguje na principu "vidět a nebýt viděn“." 🙂

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/vyme­na-armadnich-radaru-0s6-/domaci.aspx?c=A130419­_104322_domaci_jw

štamgast

Asi ERA nedokáže vyrobit takový radar, který je potřeba.

Kepler

marci: aha, v mém zdroji se ale o českém radaru nic nepíše. Každopádně mi vypisování výběrového řízení na zahraniční radary přijde nadbytečné, když už teď máme Tamaru, za kterou by nám v zahraničí utrhli ruce. Ale možná je výběrové řízení předepsáno zákonem. Pak se ale divím, že se pardubická ERA nepřihlásila. Zřejmě proto, že podmínkám výběrového řízení nevyhovují. Smrdí mi to, strašně smrdí…

xxx3

já tedy nevídím do té armádní zakázky, ale Tamara i Věra jsou pasivní radary, které se zdaleka nehodí na všechno. Je otázka, jaké konkrétní požadavky armáda má. Tako vá L 159 se také nehodí na všechno.