Kulpix

Proč byla původní klávesnice QWERTY počeštěna na QWERTZ?

Je to jen jedno písmenko, ale proč?

Nejlepší odpověď
isteron

Je to problém ešte z čias, kedy bol skonštruovaný prvý písací stroj, niekedy v 18 – 19. storočí, Klad typových kláves pochádza z koncepcie angličtiny, kedy sa dávali tie písmená do poradia podľa výskytu písmen v angličtine, aby sa uľahčilo písanie všetkými desiatimi prstami, ako písali profesionálni pisári a pisárky. Učili sme sa o tom v strojopisnom kurze na ekonomickej škole. Prebehli aj nejaké medzištátne globálne konferencie v rôznych typografických organizáciach, vedel som aj jednotlivé koncepty pomenovať, ale už som zabudol, je to 50 rokov. Aj na diaľnopisných strojoch a výukových sa podobné rozmiestnenie používa. Zrejme prevážil lobing anglicky hovoriacich krajín, aby sa toto usporiadanie zaužívalo celosvetovo. Klávesy na počítači majú tú výhodu, že si to usporiadanie môžete ľahko prepnúť, ale mechanické písacie stroje a diaľnopisy túto možnosť nemajú.
Podobne ako diakritiky podľa rôznych jazykoch, typoch písma, veľkosti a pravopisných pravidiel.

Další odpovědi
Mc Merkurion

…tady píšou, že nebyla „počeštěna“ ale „poněmčena“ >>> Rozložení kláves QWERTZ vzniklo prohozením umístění znaků Z a Y v německy mluvících zemích již v 19. století. Důvodem k tomu nejspíše byl četnější výskyt Z v německém textu.<<< …

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rozlo%C5%BE­en%C3%AD_kl%C3%A1ves

Kepler

Co jsem používal za klávesnice, bylo pořadí písmen na prvním řádku (jako hlavních znaků) vždycky QWERTZ. Možná, že byly dříve dovážené QWERTY, nebo se jim tak říkalo podle pořadí písmen podle umístění na klávese (nahoře). Nastavení klávesnice se ale dá měnit.