Kelt

Proč bublina z bublifuku nevydrží delší dobu existovat?

Pouštím vnukovi bublifuk a začal jsem měřit, jak dlouho bublina vydrží. Stopoval jsem stopkami dobu trvání. Stoupnul jsem si a vyfoukl bybliny co nejvýše až ke stropu ( 2,40 m, já jsem vysoký asi 1,8 m a měřil jsem, za jak dlouho dopadne bublina na zem, nebo jak dlouho vydrží. Většinou bublina praskla ještě dříve, než dopadla na koberec. Doba životnosti nebyla více než 12 s. Pro někoho to může být dětská hračka, ale také zajímavé uplatnění fyzikálních zákonů. Jaké je optimální povrchové napětí a jaký je ideální průměr bubliny (koule), aby vydržela co nejdéle? Závisí kvalita bubliny , její doba životnosti na průměru oka, které namáčím do kapaliny? Děkuji.

Nejlepší odpověď
paroh77

Výdrž bubliny závisí i na složení roztoku (z čisté vody nelze bublinu vyfouknout kvůli jejímu vysokému povrchovému napětí). Podle tohoto návodu si můžete vyrobit roztok, z něhož by měly bubliny vydržet až desítky minut:

„Obyčejné toaletní mýdlo není nejvhodnější, lepší je mýdlo na praní nebo bezpříměsové z rostlinného oleje. Nastrouhané mýdlo rozpustíme ve studené vodě do formy hustého roztoku, který přecedíme, přidáme asi třetinu objemu čistého glycerinu a po promíchání necháme asi 2 týdny odstát při pokojové teplotě, dokud se na povrchu neutvoří bílá vrstva, kterou odstraníme. Po dalším přefiltrování máme roztok velmi trvanlivý a bubliny z něj mají životnost i několik desítek minut.“
http://vnuf.cz/sbor­nik/prispevky/14-01-Ambrozova.html

Z fyzikálního hlediska je to hezky vysvětleno na tomto odkazu (strany 3 a 4):

http://www.re­alisticky.cz/u­cebnice/02%20Fy­zika%20S%C5%A0­/02%20Molekulov%C3%A1%20­fyzika%20a%20ter­mika/05%20Kapal­n%C3%A9%20sku­penstv%C3%AD/02­%20Jevy%20zp%C5%AF­soben%C3%A9%20­povrchov%C3%BD­m%20nap%C4%9Bt%C3%AD­m.pdf

Bublinu zničí jednak postupné oslabování jejích stěn, ale roli hrají i nečistoty ve vzduchu, proudění vzduchu nebo teplotní změny. Pro dlouhou výdrž bublin lze doporučit: vyrobit si vlastní roztok podle návodu výše a foukat v klidném čistém prostředí bez průvanu a se stálou teplotou. Optimální povrchové napětí a ideální průměr oka jsem nezkoumala, nejlepší bude experimentovat s různými průměry oka v praxi. Na těchto odkazech je k tématu více:

https://clanky­.rvp.cz/clanek/k/ZP/207­01/BUBLINOVA-SKOLA.html/
http://www.phy­sics.muni.cz/~tom­tyc/zajfyz/po­vrch_nap-text.pdf
(část Přetlak v bublinách)

Další odpovědi
Kepler

Princip fungování bublifuku je založen na vlastnostech roztoku tenzidu, do kterého je oko namáčeno. Tenzid je látka, která snižuje povrchové napětí vody a umožňuje tvorbu pěny a bublin. Existují i tak kvalitní tenzidy, které umožní tvorbu metrových bublin. Když pomineme mechanické vlivy, bublina praskne v okamžiku, kdy se její stěna zeslabí pod kritickou mez. To nastane vlivem gravitace – kapalina stéká k nejnižšímu bodu bubliny. Všimni si, někdy velkáí bublina odkapává. V podmínkách mikrogravitace na ISS by bublina měla vydržet tak dlouho, dokud nenarazí na aliendrona, nebo jiný hmotný výmysl. Velmi podobně jako jiné bubliny ze světa informací, politiky, financí…

anonym

Jak kde ? třeba ve vesmíru kde na ní nepůsobí gravitace a nevane vítr by mohal existovat velmi velmi dlouho 🙂 A tím také odpovídám na otázku kvůli kterým vlivům na zemi naopak dlouho nevydrží. Gravitace nutně přelévá objem tekutiny dolů a bublina od své svrchní části kde materiál ubývá nutně dříve či později musí prasknout.