Rootfelen

Problémy s odškodným

Byl jsem přepaden (ještě s dvěma kamarády, kteří měli jen lehká zranění – jeden ani nešel k doktorovi) a teď mám tvrvalý následek (poškození sluchu).

Policie byla úspěšná a k trestnímu soudu se dostal jeden nezletilec a jeden dospělý (+ asi 10 svědků, kteří se také přepadení účastnili).

Oba byli shledání vinnými a odsouzeni k podmínce, úhradě nákladů vzniklých pojišťovnám a k úhradě bolestného, které nabodoval můj ušní lékař (myslím, že 65 bodů, směšných 8000Kč).

Přepadení bylo v září 08, soud někdy v horizontu květen 09. Soud doporučil podat po roce žalobu k občanskoprávnímu soudu. Dosud jsem nedostal žádné peníze.

Otázky jsou:

  1. Jak je možné, že nikdo v našem státě nedohlíží na to, abych dostal aspoň těch směšných 8000? (Já jsem se nad tím moc nepodivoval (Jsme přece ČR), ale když jsem to říkal známým, lékaři apod., tak za mně nadávali) Kam se tedy obrátit? co dělat?
  2. To doporučení k občanskoprávnímu soudu, jak mám v tomto případě postupovat? Jak to bude asi probíhat.

Děkuji (Stando :)

Odpovědi
standa

ad 1)
Pro laika je kombinace pojmů z trestního práva, civilního práva a adhezního řízení apod. velmi komplikovaná a bez ´nápovědy´ advokáta se v tom spravedlivě nelze orientovat.

Tomu, že se v problematice neorientujete nasvědčuje i vaše otázka „Jak je možné, že nikdo v našem státě nedohlíží na to…“.

Zde není prostor, abych vysvětlil případnou odpovědnost jednotlivých ´účastníků´ a zjednodušené vysvětlení by mohlo být zavádějící, protože kromě jiného mi nejsou známy detaily z vašeho spisu.

Možná bych jen lehce nastínil co to je
ADHEZNÍ ŘÍZENÍ. Jedná se o řízení o náhradě škody způsobené trestným činem, které probíhá v souvislosti s trestním řízením vedeným proti pachateli tohoto trestného činu.

Soud rozhoduje v adhezním řízení o nároku na náhradu škody způsobené trestným činem podle příslušných hmotněprávních ustanovení, zejména předpisů občanskoprávních.

Pokud nebyl poškozenému odsuzujícím rozsudkem uplatněný nárok na náhradu škody přiznán (ať již zcela nebo zčásti), a byl se svým nárokem odkázán na řízení ve věcech občanskoprávních, může jej uplatnit žalobou v občanském soudním řízení.

ad 2.)
Z dotazu není zřejmé, zda „doporučení“ domáhat se náhrad škody vzešlo z již toho prvoinstačního trestního řízení (květen´09) nebo až v nějakých následných odvolacích jednáních ap.

Každopádně nic nezkazíte, když podáte okresnímu soudu v místě vašeho trvalého pobytu návrh ŽALOBY o náhradu škody a k návrhu připojíte jako listinné důkazy rozsudek trestního řízení. Dejte si pozor, protože do tohoto návrhu musíte velmi dobře identifikovat ´pachatele´, zejména jeho aktuální pobyt či zaměstnavatele…, v opačném případě může vznikat nežádoucí zpoždění…