alusenka

Nahé fotky na internetu

Dobrý den,
pokusím se muj problém popsat, co nestrucneji a nejvýstižneji.
Pred cca rokem a ctvrt umístil muj bývalý prítel moje nahé fotky na internet, pred tím me stále obtežoval psaním (policie to kvalifikovala jako prestupek), vyhrožoval tím, že ty fotky rozešle atd. I po té, co fotky umístil a dal na servery, kam chodí moji známí, „odkaz“. Policie to rešila doplnením prestupku. Nakonec se vše „vyrešilo“ u prestupkové komise, kde jsem vystupovala jako svedek, jelikož jsem pravdive uvedla, že v dobe spáchání nebyl dotycný osoba mne blízká. Hned na zacátku „výslechu“ u komise jsem uvedla, že si nepreji, aby to bylo rešeno jako prestupek (dnes by se jeho chování dalo oznacit za stalking – jenže tehdy jsem mela smulu), jeden právník mi poradil, že by se to v tomto prípade dalo „uhrát“ na výtržnictví… Nicméne u komise se pan „pachatel“ priznal, já do ruky jakožto svedek nedostala nic, jen mi bylo receno, že dostane zrejme „pokutu“ 1000 Kc, jako náklady na rízení. Stále me tato nespravedlnost tíží. Byla jsem tím poškozena já, a poznamenaná tím byla i má rodina. Nemyslím si, že je správné, aby z takové ohavnosti nekdo vyvázl s pokutou 1000 Kc, je to v podstate výsmech vuci mé osobe. Nevím, jestli je, vzhledem k dobe, kdy se tato skutecnost udála, s tím ješte neco delat. Prý se to dalo rešit jako obcansko-právní spor, jenže rodina me od toho odrazovala, jelikož se obávala, že by mi dotycný mohl neco udelat, tak jsem to nechala být. Jenže v poslední dobe na to neustále myslím, trpím úzkostí, nespavostí.
Pokud by nebyl problém stím, že je prípad již promlcen, tak si myslím, že by nemel být v rešení žádný problém, jelikož jeho priznání mají na té komisi, která to rešila.
Dekuji za pomoc
Doplňuji:
Ono nešlo jen o ty fotky, to co páchal by se dalo označit jako stalking. Jen jsem v příspěvku neuvedla ještě jednu poměrně podstatnou věc, k těm fotkám doplnil ještě moje jméno a téměř celou adresu (město a čtvrť, která není zas až tak rozlehlá). Mě šlo primárně o to, jestli někdo neví, zda to po takové době už není promlčené.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Stolking jak píšete platí až od 1.1.2010 a tudíž nelze uznat jakýkoli čin proti vám před tímto datem.
Navíc nevím, zda by se vystavení fotek dalo posuzovat jako stolking.
Pokud byl řešen čin u přestupkové komise, tam nedostanete nic a je zázrak, že vám vůbec sdělili co mu udělili, jelikož přestupkové řízení (správní řízení) není veřejné.
Pokud byl potrestán za přestupek a to jakkoli, nemůže být za to trestán znovu. Nikdo nemůže být trastán za stejný spáchaný čin vícekrát.
Vám bych však navrhoval obrátit se v občanskoprávním sporu k soudu a požadovat náhradu na cti. mohlo by se jednat o vyplacení odškodného za způsobenou ujmu. O jakou výši byste mohla žádat vám poradí právník, na kterého doporučuji se obrátit.
Pokud trpíte úzkostí a dalšími psychickými problémy, doporučuji navštívit psychiatra a použít tuto poruchu při soudním jednání, což vám zvýší šanci na odškodné.