Ravenne

Identifikace advokáta

Je advokát povinen se prokázat identifikačním průkazem advokáta? Například když jsou důvodné pochyby o oprávnění poskytovat právní služby u oné osoby.
Doplňuji:
Doplňuji: Pochybnosti nemám o svém advokátovi, ale o tom, kterého si najala protistrana. Nemohu o něm (respektive o ní) nic najít na internetu, ani v seznamu advokátů a koncipientů není (a to ani s přídavkem „vyškrtnutý“). Proto mě zajímalo, jestli musí na požádání nějakým způsobem prokázat, že může poskytovat právní služby :).
Jinak děkuji za odpovědi! :)

Nejlepší odpověď
anonym

Pochybnosti o advokátech i koncipientech si můžeš o věřit na ČAK (), která je na www.cak.cz

Další odpovědi
anonym

  1. Protistrana přece může mít libovolného právního zástupce, jímž může být i fyzická osoba (§22, ObčZ), tedy ani advokát, či advokát bez registrace v ČAK.
  2. Pokud se zmiňuješ o vlastním advokátovi, ten by ti tyto jasné souvislosti snadno vysvětlil.
  3. Zástupce se prokazuje u soudu, jemuž musí doložit i plnou moc.
  4. Nekvalitní zástupce protistrany by naopak hrál ve tvůj prospěch.
  5. Jestliže se obrátil přímo na tebe, v klidu jej vyzvi k předložení zmocnění, kde by veškeré údaje musely být uvedeny.
  6. Dotaz postrádá smysl, neboť zasahuje do výhradních práv protistrany.

Jedině, že bys měla podezření z podvodu, ale pak by měl příslušné kroky konat tvůj advokát.

viz odkazy:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Z%C3%A1kon­n%C3%BD_z%C3%A1stup­ce
http://www.epra­vo.cz/top/clan­ky/zastoupeni-a-excesy-s-nim-spojene-v-rovine-obcanskeho-prava-34785.html
http://obcansky­zakonik.justi­ce.cz/cz/obec­na-cast-zakoniku/zakladni-instituty/pravni-zastoupeni.html

Zdroj: http://www.sbir­kazakonu.info/ob­cansky-zakonik/zastupcem-je-ten-kdo-je-opravnen-jednat-za-jin.html

anonym

Do toho, kdo zastupuje protistranu Vám nic není.
Navíc platilo (a dosud platí), že právní služby v občansko-právním řízení může poskytovat
v podstatě kdokoliv. Jedinec se může zastupovat sám nebo požádat jakoukoliv osobu, která je právně způsobilá, tedy není zbavena nebo omezena v právech
k úředním výkonům. Znamená to, že i někdo kdo nemá odborné vzdělání může poskytovat právní rady a zastupovat někoho, kdo o to stojí třeba i v případě soudního sporu. K tomuto zastupování stačí pouze plná moc, která ani nemusí být sepsána s advokátem nebo právníkem, pokud bude mít patřičné náležitosti,
k zastupování soudu postačí.
Pouze v případě trestního řízení, je advokát povinností nebo je přidělen ex-offo.
http://www.ro­dinausoudu.cz/plna-moc-vzor
Doplňuji:
Zjednodušeně řečeno: pokud se nejedná o trestní řízení, může protistrana požádat třeba svého automechanika nebo bratrance aby je u soudu zastupoval, vyplní mu plnou moc a vše je v pořádku.

anonym

Prokazovat se advokát není povinen. Informace o jeho způsobilosti si můžeš najít na internetu. Pokud advokátovi nevěříš, máš plné právo vybrat si jiného.
Doplňuji:
Advokáti získávají osvědčení o způsobilosti vykonávat svou advokátní praxi. Většinou se dá tento doklad najít v rámečku někde v jejich kancelářích. Kromě toho získávají průkaz advokáta, kterým se prokazují u soudu, při vstupu do věznice apod. Protože s advokátem se většinou jedná na svobodě v jeho kanceláři, tak zde máte možnost si osvědčení prohlédnout přímo. Legitimovat advokáta bych nezkoušela. Vznikla by tím velmi trapná situace. Do vazby by advokáta bez průkazu zřejmě nevpustili, takže ani tam bych se zbytečně neobávala, že by zastupování mohl provádět nekvalifikovaný člověk.
Na změnu advokáta právo máte. Není třeba uvádět důvody. Výjimkou je, když by se jednalo o právní zastoupení advokátem určeným soudem „ex offo“. Zde byste důvod uvést musela a měl by to být důvod závažný.

marci1

Jestliže jste jej nenašla v seznamu advokátů a koncipientů na internetu, zkuste si to ověřit přímo u ČAK.
Doplňuji:
Identifikační průkaz advokáta v elektronické podobě existuje: viz Sbírka zákonů, částka 64, vyhl. 176/2010 ( je zde i zobrazena jeho podoba ). Třeba zde :http://mvcr.cz/cla­nek/sbirka-zakonu.aspx

anonym

Advokátní komora má na internetu i kontaktní adresu (e-mailovou). Tak to zkuste písemně s tím, že požádáte jenom o ověření, zda tato osoba může vykonávat advokátní praxi.