FrantišekŠt

Problém s PC

Zdravím, mám dotaz, mám PC gamemax nova n5 a dnes jsem si chtěl zahrát, jenže po zmáčknutí tlačítka zapnout se roztočí větráky a skříň běží, co se týče monitoru tak se nezapne, po zapnutí přes tlačítko se rozsvítí modrá kontrolka ukáže to že nemá signál (kein signal) a monitor se vypne a kontrolka se rozsvítí oranžová čímž je vyplý. Neví někdo co s tím? Děkuji za odpověď

Odpovědi
aliendrone

Miliontři možností. Od špatného kontaktu CPU (např. jsi silně drcnul do jeho chladiče při čistění). to samé modul paměti RAM, usazení graf. karty ve slotu nebo dokonce kabel mezi grafikou a monitorem. Podle popisu to vypadá, že monitor je vpořádku, hledal bych problém v kysně.

Nemá to nějakou signalizaci (např. při bootu nepípá nějakou sekvenci tónů, blikající LED diody na motehrboardu apod.)?

FrantišekŠt

Nic nepípá, nebliká, vše na skříni svítí a točí se tak jak má

aliendrone

Začal bych tím kabelem (předpokládám, že máš HDMI). Zkus ho prohodit s jiným kabelem (od jiných zařízení). Dále bych zkusil grafiku. Pokud máš základní desku vybavenou integrovanou grafikou, vyndej dedikovanou a zkus jestli to půjde přes integrovanou. Pokud integrovanou nemáš, tak zkus vložit JAKOUKOLIV jinou (přirozeně PCIe) grafárnu. Tím odhalíš případnou vadu grafiky, pokud to úpůjde na alternativní. Nezapomeň případně změnit nastavení BIOSu/UEFI, jakkoliv by to u modernějších desek mělo fungovat automaticky. 😉

BTW – PAMATUJ, že tyhle věci se dělají při ODPOJENÉM PC od sítě. To že je „vypnutý“ (větráky stojí) NESTAČÍ, bo motherboard je stále pod proudem a hrozí odpálení něketré součástky. Po odpojení od sítě pro jistotu ještě zkus PC zapnout tlačítkem (pro případné vybití kondíků ve zdroji, některé mají celkem velkou kapacitu).