stepankasem

Pro Tuzex existovala poukázka v hodnotě 71,5 bonu. Proč tomu tak bylo a co za ni šlo koupit?

Nejlepší odpověď
annas

Co se dalo koupit, nepamatuji si. Já jsem většinou získala jen 50 bonů, koupila nějaký svetřík a kafe nebo čokoládu.

Tuzexový ceník (vybraný sortiment):
www.totalmag.cz/spo­lecnost/66-fenomen-doby/337-tuzex-veksl-bony-a-klidek-aneb-jak-se-za-komar-toila-kvara.html

Kinder vajíčko s překvapením: 0,5 bonů
Švýcarská čokoláda: 2 bony
Tvrdé sparty: 2 bony
Videokazeta TDK 90 minut: 10 bonů
Džínové kalhoty: 30 až 60 bonů
Kazetový magnetofon: 70 bonů
Automobil Škoda 105: 7000 bonů

"Neobvyklé tuzexové poukážky s nominálnou hodnotou 71,50 obiehali súbežne s korunovou menou.

Netradičné platidlá s nominálnou hodnotou 71,50 (na snímke) skutočne existovali. Bolo nimi možné platiť v rokoch 1957–1963.

Zaujímavá história zahraničného obchodu je úzko spätá s vývojom netradičného nominálu 71,50.

V období 1957–1963 mal americký dolár pevne stanovený kurz voči československej korune.

Štátna banka Československá oprávneným vyplatila za 10 amerických dolárov 71,50 tuzexových bo­nov.

Cieľom kurzovej výmeny bolo uľahčiť prepočet amerických dolárov na tuzexové bony podľa vopred stanoveného pevného kurzu 10:71,50.

Cieľ sa naplnil iba krátkodobo, poukážky v hodnote 71,50 vydávala ŠBČS iba 6 rokov. atd. "

Čítajte viac: https://korzar­.sme.sk/c/206080­09/numizmatika-atraktivne-kuriozity.html#ix­zz5bwe0z6Ui

Ještě jsem našla ceník, ale musíte si jej zvětšit.
https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b&biw=1112&bi­h=882&tbm=isch&sa=1&e­i=oZEzXKODKs_I­wAKZ66boAw&q=ce­ník+zboží+v+tu­zexu&oq=ceník+zbo­ží+v+tuzexu&gs_l=im­g.12...20215.24395­..26705...0.0­..0.111.2060.5j15­......1....1.­.gws-wiz-img.....0..0j35i39j0i6­7j0i24.T56UziK­Cy6g#imgrc=ko­FA-rqYZQAM4M:

Další odpovědi
Mc Merkurion

… Kurs dolar/bon byl pevný mnoho let 100USD = 715,–bonů, ale 80.leta se kurs snížil na 100USD = 620,–bonů. …

Zdroj: http://www.sbe­ratel.com/dis­kuse/sberatel/co-mame-nove-1433x101

Edison

Typuji, že to mělo souvislost s nějakou kulatou hodnotou dolaru. Jinak nakoupit se za to dalo jako za jakoukoli jinou kombinaci poukázek.